res:
Zimowe problemy skórne – jak dbać o skórę podczas mrozu

Zimowe problemy skórne – jak dbać o skórę podczas mrozu

Dodaj komentarz

Skóra jest największym organem naszego ciała – ogólna jej powierzchnia wynosi około 2 m2. Spełnia wiele funkcji, w tym termoregulacyjną i barierową – chroni nasz organizm przed negatywnym wpływem różnego rodzaju szkodliwych czynników zewnętrznych, a zarazem stanowi swego rodzaju wizytówkę każdego z nas.

Dlatego też ważne, byśmy potrafili odpowiednio o nią zadbać, szczególnie wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada.

Zimą nasza skóra potrzebuje silnego odżywienia i uzupełnienia niedoborów składników ochronnej warstwy lipidowej, zapewniającej jej elastyczność. Na niekorzystny wpływ chłodu narażona jest przede wszystkim skóra sucha i wrażliwa, a także naczynkowa, które w tym okresie wymagają szczególnej uwagi – naprzemienne, gwałtowne zmiany temperatury powodują grę naczyniową i przyczyniają się do pękania osłabionych drobnych naczyń krwionośnych.

Niezależnie od tego, jaką mamy skórę, o tej porze roku warto nieco zmodyfikować jej pielęgnację i szczególnie o nią zadbać.

beauty concept. face of a young healthy woman

Zadbaj o dobór odpowiednich kosmetyków

Preparaty stosowane podczas mrozu powinny tworzyć na skórze ochronny film, zapobiegający nadmiernej utracie wody, a tym samym utrzymać jej właściwe nawilżenie, elastyczność i zapobiegać przesuszeniu oraz towarzyszącemu mu nieprzyjemnemu odczuciu pieczenia, ściągnięcia. W składzie zimowych kosmetyków warto szukać olejów roślinnych (np. z awokado czy migdałów), które świetnie koją podrażnioną chłodem skórę, masła shea, gliceryny czy kwasu hialuronowego. W roli składnika nawilżającego dobrze sprawdzi się również mocznik w koncentracji 5-10 % (w wyższych stężeniach ma działanie keratolityczne tj. powoduje złuszczanie naskórka).

Przy wyborze produktów oczyszczających zwróć uwagę na to, czy charakteryzują się one delikatnym działaniem i zrezygnujmy z kosmetyków, w których składzie znajduje się alkohol (np. toniki na bazie alkoholu).

Pamiętajmy, że skóra to nie tylko twarz – pielęgnacji wymaga całe ciało! Warto zmienić dotychczas stosowany balsam na odżywcze masło lub olejek, a skórę złuszczać peelingiem.

Interesującym rozwiązaniem są również preparaty zawierające olejek cynamonowy, który oprócz wspaniałego zapachu charakteryzuje się też właściwościami rozgrzewającymi – poprawia ukrwienie i pomaga zmarzluchom przetrwać zimę.

Krem z filtrem konieczny nie tylko latem

O ochronie przeciwsłonecznej myślimy przede wszystkim w pełni lata, podczas wakacyjnych wypadów na plażę – niesłusznie, gdyż promienie słoneczne działają na naszą skórę przez cały rok.

W krem z filtrem powinniśmy się zaopatrzyć szczególnie przed wyjazdem na stok, gdzie słońce może być szczególnie intensywne.

Dbaj o nawilżenie powietrza

Dla kondycji skóry podczas sezonu zimowego nie bez znaczenia jest również wysuszone przez ogrzewanie powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy – sprzyja ono podrażnieniom, sprawia, że nasza skóra staje się poszarzała, szorstka.

Warto zatem dbać o odpowiednie nawilżenie powietrza, a przy sobie mieć wodę termalną – tego rodzaju kosmetyk, bogaty w składniki mineralne, ma działanie kojące i wspomaga regenerację naskórka.

Ciepło – zimno

Nasza skóra zimą cierpi nie tylko ze względu na chłód, ale także w związku z nagłymi zmianami temperatur, np. gdy z ciepłego pomieszczenia nagle wychodzimy na zewnątrz.

Zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie skóry zarówno kosmetykami, jak i o właściwe ubranie. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim tzw. dystalne części ciała – dłonie, stopy, uszy, które są znacznie bardziej narażone na przemarznięcie.

Zatroszcz się o dietę

Pamiętajmy, aby zimową porą odżywiać naszą skórę również od wewnątrz. Zwróćmy uwagę na to, co jemy – dieta bogata w witaminy A, E i C wspomoże pielęgnację naszej skóry. Warto zatem by w naszym jadłospisie znalazły się ryby, sery, orzechy, owoce. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu – optymalna zawartość wody gwarantuje utrzymanie stosownego napięcia skory iułatwia utrzymanie jej zdrowego, promiennego wyglądu.

Podczas mrozów naturalne mechanizmy ochronne skóry są znacznie osłabione – traci ona miękkość i elastyczność, jest podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Poprzez właściwą pielęgnację i zabezpieczenie jej przed negatywnymi skutkami chłodu, zapewnimy sobie świetny wygląd i dobrą kondycję skóry na długi czas.

W przypadku jednak, gdy problemy skórne nie przeminą wraz z początkiem wiosennych roztopów skorzystaj z pakietu diagnostycznego „Zdrowa skóra”, dostępnego na stronie: https://medistore.com.pl/pakiety-diagnostyczne/dorosli/dermatologia/zdrowa-skora, który umożliwi postawienie właściwej diagnozy i rozwiązanie kłopotu skórnego.