res:
Trzy banalnie proste przepisy z olejem lnianym w roli głównej

Trzy banalnie proste przepisy z olejem lnianym w roli głównej

Dodaj komentarz

Łamiemy niezdrowe przekonania – będą chrupać pod ostrzami blendera! Zdrowe odżywianie nie musi być drogie i czasochłonne. Zdrowe odżywianie (rozumiane jako zaprzestanie spożywania produktów przetworzonych) wymaga przede wszystkim wyrobienia nowych nawyków. Owszem, na początku pochłania to czas, lecz tak jest z każdą umiejętnością (np. trochę nam zajęło zanim nauczyliśmy się chodzić;-) ). Gdy już nabierzesz biegłości, a nowy nawyk stanie się czynnością tak oczywistą jak mycie zębów, zauważysz, że wiele przepisów jest naprawdę prostych i szybkich w wykonaniu!

Trzy banalnie proste przepisy z olejem lnianym

Proponuję trzy przepisy na pasty na kanapkę – może przypadną Tobie do gustu?:-) Będą to przepisy na pastę jajeczną, pastę z pietruszką i twarożkiem oraz pastę z suszonymi pomidorami i twarożkiem. Główne miejsce zajmuje w nich olej lniany. Jest on jednym z najzdrowszych olei, bogatych w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. W dodatku jest to „nasz” olej (len jest uprawiany w Polsce od wieków). Więcej o właściwościach oleju przeczytasz w artykule „Olej lniany do diety dr Budwig” oraz w książce „Cud oleju lnianego”. Pasty idealnie smakują na chlebie z domowego wypieku (takie połączenie sprawia, że przez chwilę nic więcej do szczęścia nie trzeba…).

Aby wykonać trzy poniższe przepisy potrzebujemy blendera – jednego z najwspanialszych wynalazków ostatnich czasów. Jeśli jeszcze nie masz go w swojej kuchni, postaraj się w niego zaopatrzyć. To wspaniałe urządzenie zaoszczędzi Ci dużo czasu i nerwów (jeśli w kuchni zdarza Ci się denerwować;-)). Z jego pomocą szybko wykonasz zupy – krem, pastę na kanapkę (pastę z soczewicy, warzyw, jajek, twarożku), czy też majonez (przy czym majonez wyjdzie tylko w takim modelu blendera, który składa się z ostrza „wmontowanego” do rączki, modele z ostrzem umiejscowionym wewnątrz pojemnika będą nieodpowiednie). A teraz czas na nasze przepisy:-)

Pasta jajeczna

Składniki:

– 2 ugotowane jajka

– 2 łyżki oleju lnianego

– garstkę posiekanego szczypiorku

– szczypta soli do smaku

Wykonanie:

Wszystkie składniki mieszamy w blenderze:-)

Pasta z pietruszką i twarożkiem

Składniki:

– 3 łyżki twarożku

– 3 łyżki oleju lnianego

– garstka posiekanej natki pietruszki

– mały ząbek czosnku

– szczypta soli do smaku

Wykonanie:

Wszystkie składniki mieszamy w blenderze:-)

Pasta z suszonymi pomidorami i twarożkiem

Składniki:

– 3 łyżki twarożkususzone_pomidory

– 3 łyżki oleju lnianego

– mały ząbek czosnku

– szczypta soli do smaku

Wykonanie:

Wszystkie składniki mieszamy w blenderze:-)

Składniki wystarczają na zrobienie niewielkiej porcji na 2-3 kanapki. Jeśli chcesz zrobić więcej, pamiętaj, że produkty świeże, własnoręcznie wykonane przechowujemy w lodówce jak najkrócej (2-3 dni max).

Zalety domowych past na kanapki

Poświęcasz zaledwie 5 minut na wykonanie past, a przy przy tym masz wiele korzyści, na które być może nie zwróciłbyś uwagi zaopatrując się w gotowy produkt:)

1. Wiesz, co jesz! To jest chyba argument numer 1. Aby zapakować pastę w szklany lub plastikowy słoiczek, siłą rzeczy należy przedłużyć termin przydatności. Do tego przeznaczone są substancje tak dobrze nam znane pod nazwą konserwantów. W „zwykłych” produktach w dodatku nigdy nie mamy pewności co do jakości i świeżości danego produktu.

2. Nie produkujesz śmieci. Matka Ziemia będzie Ci niezwykle wdzięczna. Wyprodukowanie szklanego słoiczka, a zwłaszcza plastikowego pojemniczka, „zabiera” zasoby Ziemi, dodatkowe „idą” na transport.

3. Oszczędzasz. Nie dość, że nie mamy pewności co kupujemy, to jeszcze jest to zazwyczaj droższe niż własnoręczne, domowe wykonanie.

4. Stajesz się przykładem dla innych. Jeśli masz w domu dzieci, to zapewne jesteś świadomy, że uczą się one przez naśladowanie. Lecz dzieci to nie wszystko – będziesz przykładem, „chodzącym argumentem” dla wszystkich malkontentów lub osób, które po prostu nie wiedzą jak zacząć wprowadzać do diety zdrowe i szybkie w wykonaniu posiłki.

5. Masz satysfakcję, że dbasz o siebie i środowisko. A satysfakcja dodaje skrzydeł i chęci do kolejnych działań:-)

Przepisy z olejem lnianym i twarożkiem pochodzą od naszej czytelniczki, Pani Wiesi. Dziękujemy!:)

olej lniany