res:
Tantra - co to jest, w czym nam pomaga i jak ją praktykować?

Tantra – co to jest, w czym nam pomaga i jak ją praktykować?

Dodaj komentarz

Na pewno nie raz słyszeliście termin „tantra”. Być może nawet macie o niej pewne pojęcie. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytania: co to jest tantra? Skąd pochodzi? Jak ja praktykować? Jakie są zalety uprawiania tantry? Jak tantra wpływa na ciało i umysł? Postaram się udzielić Wam pewnych podstawowych informacji, które, ufam, zachęcą Was do dalszego poznawania tematu.

Co to jest tantra i skąd pochodzi?

Nie jest łatwo odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czym jest tantra? Na przeszkodzie stoi fakt, iż początki tantry giną w epoce przedpiśmiennej a jej sięgająca tysięcy lat ewolucja sprawiła, że samo pojęcie zmieniało swoje znaczenie. Najprawdopodobniej pochodzi ona z Indii, ponieważ tam jest najgłębiej zakorzeniona historycznie i kulturowo.

Samo słowo tantra składa się z dwóch członów tj. ‘tan’ (rozszerzanie, ekspansja) oraz ‘tra’ (wyzwalanie). Można więc przyjąć, że dosłownie termin tantra oznacza „wyzwolenie poprzez ekspansję”. Dzisiaj rozumiemy tantrę jako wyzwolenie poprzez rozszerzanie świadomości. Świadomość utożsamiana jest z pierwiastkiem męskim, shiwa, z żeńskim pierwiastkiem shahti utożsamiana jest energia. Świat jest jednością obu tych pierwiastków i do niej należy dążyć aby osiągnąć pełnię, doskonałość.

⇨ Poznaj 7 najważniejszych zalety jogi

Zalety uprawiania tantry. Jak wpływa na ciało i umysł?

Tantra to ścieżka pełnego doświadczania siebie i życia. Duchowa ścieżka intymności osobistej oraz z drugim człowiekiem. Doświadczenia jedności. Pierwsze kroki tantry polegają na budowaniu samoświadomości. Zrozumienie samego siebie jest bowiem podstawą do zrozumienia innych.

Obecnie tantra utożsamiana jest głównie z seksem tantrycznym. Należy jednak wiedzieć, że cielesność i seksualność to jeden z czterech obszarów tantry. Ośrodkami tych obszarów są: serce, brzuch, umysł i ciało. Uprawiając tantrę rozwijamy siebie w tych czterech dziedzinach. Serce, utożsamiane z duszą, to osiągnięcie miłości własnej ale także przekaz energii męskiej oraz energii kobiecej bez fizycznego aktu. Brzuch to akceptacja emocji, wejście w odczuwanie otaczającego nas świata. Umysł ma zweryfikować nasze dotychczasowe przekonania i odrzucić te, które przestały już być nam potrzebne ale też komunikacja między nami a światem. Ciało to zmysłowość, seksualność, wyrażenie siebie poprzez ekspansję ruchową.

Świadomość siebie oraz otaczającego nas świata, którą zyskujemy poprzez uprawianie tantry, otwiera nas na szersze aspekty poznania, zrozumienia i akceptacji. Uświadamiamy sobie własne pragnienia, odrzucamy to, co jest zbędne do uzyskania szczęścia. Stajemy się pełniejsi, mniej zależni od wpływów innych a jednocześnie mamy też więcej do zaoferowania w związku, gdyż łatwiej akceptujemy potrzeby partnera. Jesteśmy też w stanie pełniej otrzymywać, dzięki czemu nasze partnerskie relacje, ale i seks, wchodzą na wyższy poziom, bliższy doskonałości. Uprawianie tantry ułatwia osiągnąć ekstazę emocjonalną oraz fizyczną.

Jak praktykować tantrę?

Pierwszym krokiem w tantrze jest poznanie siebie i otaczającego nas świata. Poznanie siebie następuje często w stanie medytacji. Kolejnym krokiem jest orgazmiczność (bycie orgazmicznym) czyli intensyfikowanie doświadczeń (niekoniecznie seksualnych). Jet to otworzenie się na energię kobiecą i energię męską, które przepełniają nas oraz świat i na czerpanie z niej doświadczenia pełnej ekstazy. Ostatnim, najbardziej złożonym krokiem jest poznawanie technik tantrycznych, które dostosowane są do ćwiczeń indywidualnych oraz dla par.

Doświadczenie tantryczne, to doświadczenie pełni, także podczas stosunku seksualnego, kiedy pomiędzy partnerami następuje przepływ energii. Kobieta oddaje partnerowi pierwiastek kobiecości, mężczyzna oddaje partnerce pierwiastek męskości, dzięki czemu oboje będą w stanie uzyskać ekstatyczną przyjemność.

⇨ Jakie ćwiczenia pomogą w bezsenności, stresie i nadmiernym pobudzeniu?