res:
Fascynujący mózg! Światowy tydzień mózgu 11 marzec - 17 marzec 2013

Fascynujący mózg! Światowy tydzień mózgu 11 marzec – 17 marzec 2013

Dodaj komentarz

Światowy Tydzień Mózgu (The World Awareness Brain Week) to inicjatywa mająca popularyzować wiedzę o układzie nerwowym, jego działaniu i schorzeniach. „Dni mózgu” miały swój początek w Stanach Zjednoczonych w 1996 roku, od 2000 roku obchodzimy je również w Polsce, dzięki Polskiemu Towarzystwu Badań Układu Nerwowego i Stowarzyszeniu na rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA. W tym roku Światowy Tydzień Mózgu przypada na dni 11-17 marzec, podczas których odbędzie się wiele ciekawych wykładów i innych wydarzeń m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Katowicach. W tym roku tematem przewodnim będą uzależnienia.

Oto kilka ciekawostek na temat mózgu:

światowy tydzień mózgu

Światowy Tydzień Mózgu

  • mózg jest co najmniej 1.000 razy szybszy od najszybszego superkomputera świata
  • mózg posiada tyle neuronów, ile jest gwiazd w Drodze Mlecznej – około 100 miliardów
  • liczba synaps w korze mózgowej wynosi 60 bilionów
  • kawałek mózgu wielkości ziarenka piasku zawiera 100 tysięcy neuronów i miliard synaps
  • mózg działa bez przerwy – nigdy się nie wyłącza i nigdy nie odpoczywa
  • mózg nieustannie rozwija się, przekształca się i “przeprogramowuje” przez całe nasze życie
  • komórki nerwowe powstają przez całe życie
  • mózg jest najbardziej skomplikowaną strukturą w znanym nam wszechświecie

Światowy Tydzień Mózgu jest poza Twoim zasięgiem? Sprawdź nasze propozycje książkowe o mocy mózgu

Aktywuj pełną moc mózgu„. Autorzy wzajemnie uzupełniając i poszerzając swoją wiedzę opracowali pięciotygodniowy program wyzwalający pełną moc mózgu. Porady żywieniowe i ćwiczenia fizyczne wymienione w tej książce nie tylko naprawią te części Twojego mózgu, które zostały uszkodzone przez stres, ale też stworzą środowisko podatne na wzrost nowych komórek nerwowych oraz aktywują geny odpowiedzialne za długowieczność, lepszą odporność i usprawnioną pracę umysłu. Z kolei praktyki szamańskie, medytacje i wizualizacje pomogą Ci pobudzić te obszary mózgu, dzięki którym spokój, kreatywność i radość w sposób naturalny przejawią się w Twoim życiu.

Mózg Buddy„. Doktorzy Mendius i Hanson odkryli sposoby, dzięki którym każdy z nas może ukształtować strukturę swojego mózgu na podobieństwo umysłów mędrców. Wszyscy rzeźbimy mózgi za pomocą strumienia myśli. Dzięki tej publikacji możemy wykorzystać tę wrodzoną moc kreacji w pełni świadomie. Autorzy wskazują, jak dzięki ukierunkowanemu potencjałowi naszego intelektu tworzyć bardziej satysfakcjonujące związki, prowadzić uduchowione życie i pogłębiać poczucie własnej wartości oraz pewności siebie. W trakcie lektury nauczysz się pobudzać w umyśle stan relaksu, radości i współczucia zamiast niepokoju, smutku i złości. W ten sposób osiągniesz lepsze samopoczucie i większy wewnętrzny spokój. Zmień mózg – zmień życie.

Zmień swój mózg. Zmień swoje życie„. W tym przełomowym bestsellerze znajdziesz dowody naukowe na to, jak twój niepokój, depresja, złość, obsesyjność lub impulsywność mogą być związane z funkcjonowaniem określonych struktur w twoim mózgu. Nie jesteś skazany na mózg, z którym się urodziłeś. Oto tylko kilka z zaskakujących – i skutecznych – „recept dla mózgu” neuropsychiatry dr. Daniela Amena, które mogą ci pomóc uzdrowić swój mózg i zmienić życie.

ZOBACZ >>> INNE KSIĄŻKI O MOCY NASZEGO UMYSŁU