res:
Samouzdrawianie z Reiki, czyli co Kowalski wiedzieć powinien

Samouzdrawianie z Reiki, czyli co Kowalski wiedzieć powinien

11 komentarzy

Wyobraź sobie, że wracając po męczącym dniu pracy przykładasz do swojego ciała dłonie i w ciągu kilku minut wpadasz w stan głębokiego relaksu i odprężenia, a wszystkie stresy znikają. Wyobraź sobie, że cierpiąc na bóle głowy, przykładasz do niej dłonie, a wkrótce ból znika. Wyobraź sobie, że dręczą Cię wspomnienia z przeszłości, które możesz uzdrowić własnym dotykiem. Jeśli przyznasz, że to ciekawa koncepcja, to warto, byś zaznajomił się z Reiki – metodą naturalnego uzdrawiania przez dotyk.

Obecna na świecie od około 1930 roku, a w Polsce obecna od początku lat 90-tych metoda Reiki przynależy do kategorii technik uzdrawiania energetycznego. Zakładając istnienie duchowej siły życiowej (Chi, Qi), poprzez dotyk i przekaz uzdrawiającej energii, Reiki przywraca harmonię całemu ciału, nakłaniając je do uruchamiania jego systemów samouzdrawiania. Przez to, pozwala na wspomaganie leczenia chorób fizycznych, ale też redukuje stres, odpręża, wzmacnia odporność, jak również pozwala na uzdrawianie problemów emocjonalnych, które są najczęstszymi przyczynami braku skuteczności technik związanych z prawem przyciągania. I choć Reiki nie zastępuje innych form terapii, to skutecznie je wspomaga.

Nauczenie się metody jest bardzo proste – znajdujesz nauczyciela na kurs indywidualny bądź grupowy, by potem udać się na kurs. Trwa on od 8 do 16 godzin, a potem dostajesz dyplom i gotowe, jesteś już praktykiem Reiki. “Sekret” tkwi w tym, że oprócz dyplomu dostajesz również tak zwane dostrojenie, dzięki któremu możesz już pracować z energią Reiki, co sprawia, że możesz zacząć samodzielnie uzdrawiać swoje życie.

Z Reiki uzdrawiać można:

 • Choroby fizyczne – bóle, przeziębienia, choroby przewlekłe, Reiki dobrze wspomaga proces ich leczenia i warto, obok klasycznych terapii, korzystać ze wsparcia reikowców w tym zakresie.

 • Problemy emocjonalne – lęki, złe wspomnienia, złe doświadczenia, błędne przekonania, na przykład finansowe, potrafią skutecznie blokować Twoje wysiłki związane z manifestacją wspaniałego życia. Reiki pomaga w uzdrawianiu tego typu “wzorców”, przez co życie z biegiem czasu zmienia się na lepsze.
 • Problemy duchowe – złe praktyki czy niekorzystne dla Ciebie ścieżki zostaną Ci uświadomione dzięki Reiki, byś mógł podejmować świadome i rozsądne, a przede wszystkim korzystne dla siebie decyzje odnośnie Twojego rozwoju wewnętrznego.

Dziś, Reiki praktykują setki tysięcy, o ile już nie miliony praktyków z całego świata, a są wśród nich przedstawiciele różnych zawodów, różnych grup społecznych i różnych religii. Mało kto w Polsce wie, iż Reiki z powodzeniem zostało wprowadzone do szpitali i placówek medycznych, głównie w Stanach Zjednoczonych i w Niemczech. Nie tylko organizuje się specjalne kursy dla lekarzy i pielęgniarek, ale coraz częściej Reiki jest włączane do ogólnego programu opieki medycznej w placówkach zdrowotnych. Nad Reiki prowadzi się również badania naukowe, które coraz częściej wskazują na skuteczność działania tej metody uzdrawiania energetycznego.

Samouzdrawianie z Reiki

Wiele osób decyduje się na korzystanie z usług reikowców, których można dziś znaleźć praktycznie bez problemu w każdym większym mieście, ale i coraz częściej małe miasteczka mogą pochwalić się “posiadaniem” przynajmniej jednego reikowca. Ale trzeba wyraźnie zaznaczyć, że nawet lepszym rozwiązaniem jest samemu zrobić kurs tej metody. Reiki bowiem nauczyć się może dosłownie każdy, bez względu na wiek, płeć, wyznanie czy poglądy. Nie trzeba nawet mieć żadnych wcześniejszych predyspozycji, można być zwykłym szarym Kowalskim, niezainteresowanym ezoteryką, duchowością czy medycyną naturalną. Wystarczy udać się na kurs pierwszego stopnia Reiki, a nauczyciel oprócz wyłożenia teorii i nauczenia technik praktycznych, dokona tak zwanego “dostrojenia”, dzięki któremu każdy jest w stanie pracować z Reiki.

A jak samouzdrawiać się z Reiki? Na kursie pierwszego stopnia uczy się tak zwanych auto-zabiegów – to kilkanaście pozycji dłoni, które przykłada się do głowy, szyi, ramion, torsu, brzucha, pleców, nóg i stóp, przy każdej pozycji przez 3 do 5 minut przekazując sobie Reiki – samo “przekazywanie” może wydawać się dość abstrakcyjne, ale już po kursie wszystko jest jasne i proste. I takie właśnie auto-zabiegi wykonuje się każdego dnia, po 40 minut dziennie. I to wystarczy, by samouzdrawiać się z Reiki :).

Reiki, kiedy przepływa przez ciało, w myśl medycyny chińskiej, powoli rozpuszcza blokady i złogi energetyczne, które blokują naturalny przepływ energii życiowych w organizmie. Im mniej takich złogów energetycznych, tym łatwiej energii płynąć – to zaś przekłada się na lepsze zdrowie i lepsze samopoczucie, zarówno fizyczne jak i emocjonalne. Siła Reiki tkwi w subtelności działania tej metody.

Dziś Reiki jest metodą nieco zapomnianą, przynajmniej w naszym kraju, ale nie zanikło i mimo wszystko ma się całkiem dobrze. Warto pomyśleć nad zrobieniem sobie kursu tej metody, bowiem posiadanie pierwszego stopnia Reiki daje każdemu człowiekowi świetne narzędzie relaksacyjno-terapeutyczne, które pomaga w problemach fizycznych, emocjonalnych i duchowych. A jeśli nie jesteś przekonany co do kursu, to wcześniej możesz udać się na godzinny zabieg do reikowca, których w naszym kraju mimo wszystko sporo.

W kolejnych artykułach na temat Reiki omówię podstawowy zakres wiedzy, który powinna posiadać osoba udająca się czy to na kurs, czy na zabieg Reiki, by te były skuteczne i korzystne dla tejże osoby. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, pytaj śmiało w komentarzach, a ja chętnie odpowiem :).

O autorze: Wojtek jest praktykiem oraz nauczycielem I i II stopnia Reiki, mieszkającym we Wrocławiu, organizującym kursy również w Beskidach. Prowadzi stronę Reikowisko.org, na której publikuje artykuły z zakresu omawianej metody uzdrawiania.

Poznaj książki o Reiki i innych metodach pracy z energią >> Reiki i praca z energią

 • Viktoryna

  Witam:)

  I TO JEST TO COŚ!!!!

  pozdrawiam słonecznie:)

 • Piotr z CV Szablony Team

  Ciekawa metoda 🙂 Nie słyszałem o niej wcześniej, a przydałaby się na co dzień. Będę musiał przyglądnąć się bliżej temu tematowi.

 • jenia

  Estem po operacji kregoslupa/krengozmyk/-6 lat temu a teraz i nowe dolegliwosci kregoslupa.Czy reiki mi pomoga Dziekuja

  • Zawsze w takich sytuacjach mówię, że warto spróbować :). Działanie Reiki bywa bardzo indywidualną sprawą, jednak faktycznie często stosuje się tę metodę na różne kręgosłupowe dolegliwości z pozytywnym skutkiem.

  • kamila

   oczywiscie ze pomoga,,ja sama z tego korzystalam i dalej korzystam,,,nie trzeba brac zadnych lekow i truc sobie zaladek…pozdrawiam:)

 • Pollyanna

  Witam. Ja również probuję z Reiki. Pomaga mi bardzo przy uporczywych bólach kregosłupa i nóg. Polecam 🙂

 • Sanctuary

  zajmuje się reiki od 13 roku życia. Z 9 lat już będzie.
  Zabawnie to wygląda jak młody chłopak w dresach pomaga ludziom poprzez reiki, w Polsce wciąż ubiór ma duże znaczenie. Pomimo tego wielokrotnie ludzie mi zaufali i nie żałowali.
  Wiele rzeczy widziałem, jeżeli chodzi o ludzi leżących w szpitalach, którzy prosili sami o taką pomoc.
  Pomagało… a im cięższe przypadki tym bardziej byliśmy nawet my zaskoczeni [my, gdyż wiele rzeczy robiliśmy w grupach]. Pozdrawiam i życzę stopnia III 🙂 Oraz innych sukcesów w życiu.

 • karolina

  ale jak się uzdrawia dotykiem? ja próbowałam ale tylk oczuję takie mrowienie w tej rędę którą próbuję uzdrawiać i nie udało się jak przyłoże tękę do rany to czuję że to jakby się uzdrawia ciężko powiedzieć co czuję no jakby moja ręka uzdrawiała ranę jakby wchłoniała się w ranę i to mrowienie jest inne no nie wiem ciężko to określić ale się nie udało tylko przestało boleć i nie uzdrowiłam ale po gdzieś minucie nie całej jak miałam rękę do rany przyłożoną to przestało boleć a mocno przed tem bolało i w obu rękach czuję to mrowienie i nie wiem czy się udało czy nie bo ból przestał i nie wiem czy to tak się robi jak ja to robię

 • karolina

  jeżeli ktoś mógłby mi pomóc to proszę bardzo by się odezwał do mnie bo bardzo mi na tym zależy by się tego nauczyć więcej nie mogę tu zdradzić moje gg to 47232131 lub jak ktoś chciałby mi pomóc a nie ma gg to proszę napisać komentaż

 • Eleya

  Czy jest możliwość nauczenia się Reiki bez nauczyciela i płacenia za kurs?

  • Magda M.

   Reiki jest metodą uzdrawiania i drogą rozwoju duchowego, na którą wchodzi się poprzez inicjację, czyli dostrojenie do energii Reiki. Wykonuje je nauczyciel i nawet jeśli przekazuje niekompletną wiedzę, dostrojenie do Reiki jest tu najistotniejsze.

   Oczywiście, że możliwe jest dostrojenie się do Reiki samodzielnie, w końcu Mikao Usui to osiągnął. Było to efektem jego poszukiwań, medytacji i rozwoju duchowego. Dla nas inicjacje Reiki są taką drogą na skróty. która dostosowuje nasze kanały energetyczne do tego, byśmy mogli stać się kanałami dla energii Reiki, mimo że nie osiągnęliśmy stanu, w którym znalazł się Mikao Usui na górze Kurama.

   Płacenie za kurs jest wymianą energetyczną miedzy uczniem a nauczycielem. Dzięki temu też, że uczeń przeznacza część swoich zarobków na kurs w dalszym czasie szanuje narzędzie, które otrzymał. Tak, prawdopodobnie są nauczyciele, którzy przekażą swoją wiedzę i inicjują za darmo, na raty, czy za coś na wymianę. Tu już proszę poszukać nauczyciela w swoim pobliżu i wyjaśnić swoją sytuację, to naprawdę jest kwestia indywidualnego podejścia.

   Tradycyjnie inicjacji Reiki nie wykonuje się na odległość. W internecie można znaleźć osoby, które inicjują na odległość i za darmo czasem w najróżniejsze systemy, jednak trudno określić, czy tak przesyłane energie są w stanie dostroić ucznia do Reiki, czy też przesyłają energie o różnej naturze.