res:
Hodowanie kiełków. Jak samodzielnie uprawiać je w domu?

Hodowanie kiełków. Jak samodzielnie uprawiać je w domu?

Dodaj komentarz

Kiełki od wielu lat uważane są za jedne z tzw. superfoods. Nic dziwnego, gdyż są znakomitym źródłem witamin i minerałów, a w dodatku hoduje się je niezwykle szybko i łatwo. Co więcej, każdy może założyć sobie swoją małą hodowlę. Nie trzeba wcale opierać się na produktach ze sklepu.

Jak zrobić domową kiełkownicę? Metody hodowli

Na kiełki nadają się tylko i wyłącznie specjalnie oznaczone nasiona. Nie chodzi tu jednak o to, że niektóre z tych „zwykłych” nie nadają się na kiełki, a o to, że duża ich część jest po prostu dodatkowo zaprawiona w celu zabezpieczenia przed chorobami i szkodnikami. Substancje chemiczne rozkładają się po kilku tygodniach, co w przypadku kiełków jest zbyt długim czasem. Do wysiewu kiełków powinniśmy więc wybierać tylko specjalne nasiona oznaczone jako „nasiona na kiełki” (zobacz >>). 

Kiełki możemy hodować na kilka różnych sposobów. Bez względu na zastosowaną metodę należy zapamiętać, że kiełki powinno uprawiać się w miejscu z dużą dostępnością światła dziennego, ale koniecznie należy osłonić je od Słońca. Niektóre nasiona mogą także wymagać namaczania przed wysianiem. Kiełki powinno się podlewać letnią, przegotowaną wodą, a po namaczaniach należy usuwać nadmiar wody z pojemnika. 

Uprawia kiełków w słoiku

Uprawa kiełków w słoiku to jedna z najpopularniejszych metod hodowli. Gotowe słoiki można bez problemu nabyć w sklepach, ale równie dobrze można je sobie wykonać samodzielnie. Wystarczy tylko słoik oraz kawałek gazy do jego przykrycia.

Nasiona należy umieścić tak, by nie przekraczały 1/4 jego wysokości. Następnie należy zalać je letnią, przegotowaną wodą i zostawić na kilka godzin. Po upływie tego czasu na wierzchu słoika trzeba zamontować gazę, po czym obrócić słoik do góry dnem. Kiełki należy namaczać co kilka godzin, 2-4 razy dziennie.

⇨ Dlaczego warto spacerować po lesie iglastym? Dobroczynne działanie drzew

Uprawa kiełków w worku

W specjalnych lnianych workach najlepiej hodować kiełki, które nie wymagają światła do wzrostu. Nasiona namaczamy i wsadzamy do worka, po czym całość umieszczamy w umiarkowanie ciepłym miejscu, z dala od przeciągów. Każdego dnia moczymy nasz worek w letniej przegotowanej wodzie przez około minutę, po czym odciekamy nadmiar wody i ponownie umieszczamy woreczek w bezpiecznym miejscu. Proces ten powtarzamy przez kilka dni.

Uprawa kiełków na wacie

Najprostszy sposób uprawy kiełków. Potrzebujemy jedynie pojemnika, w którym umieszczamy wilgotną watę i rozsypujemy na nią nasiona. Metoda ta sprawdza się szczególnie przy hodowli rzodkiewki, gorczycy i siemienia lnianego. Przez cały okres uprawy należy pamiętać o tym, by regularnie moczyć watę, ale w sposób umiarkowany, tak by w pojemniczku nie znajdowało się zbyt wiele wody.

Uprawa kiełków w doniczce

Kiełki można uprawiać także w doniczce. Metoda ta jest bardzo podobna do poprzedniej, z tym że zamiast waty używa się tu ziemi. Najlepiej sprawdza się w tym celu uniwersalne podłoże ogrodnicze. Podobnie jak w przypadku hodowli na wacie należy pamiętać o tym, że gleba powinna być cały czas wilgotna. Metoda ta jest stosowana bardzo rzadko, ale daje bardzo dobre rezultaty.

⇨ Lecznicze właściwości cebuli – super-warzywo