res:
Prawdziwe przyczyny nadwagi

Prawdziwe przyczyny nadwagi

Dodaj komentarz

Dlaczego tak wiele osób nie uzyskuje upragnionej wagi, mimo przestrzegania restrykcyjnych dietetycznych zasad? W prosty i jasny sposób wyjaśnia to Jon Gabriel, autor książki “Metoda Gabriela. Jak schudnąć bez diety”. Jon przez niemal całe swoje życie cierpiał z powodu otyłości, w szczytowym momencie jego waga sięgnęła ponad 180 kg. Jednak dzięki odkryciu wewnętrznych mechanizmów decydujących o chudnięciu i tyciu, udało mu się zrzucić zbędne kilogramy. I to w dodatku bez żadnych śladów dawnej otyłości na ciele!

Jon Gabriel proponuje, aby spojrzeć na swoje ciało z szerszej perspektywy. Jon szuka przyczyn otyłości nie w genach i nadmiarze kalorii, lecz w naturalnych mechanizmach obronnych organizmu oraz w sferze psychiki. Kiedy odnajdziemy przyczynę, wtedy droga do szczupłego ciała będzie prosta i bez większych wyrzeczeń (tak, jest to możliwe!). Natomiast odchudzanie się na siłę prowadzi zwykle do wyczerpującej walki z własnym organizmem i utracie wiary w to, że kiedyś uda się zrzucić zbędne kilogramy.

Mechanizmy FAT, czyli dlaczego twoje ciało chce być grube?

FAT to skrót od ‘famine and temperature’, czyli głód i temperatura – Gabriel na wstępie podkreśla, że osoba cierpiąca na otyłość, nie jest otyła z powodu lenistwa czy słabości charakteru. Ma nadwagę, ponieważ ciało z jakichś względów chce być otyłe. Na poziomie biologicznym wyjaśnia to mechanizm FAT. Ciało gromadzi zapasy tłuszczu, aby przetrwać w sytuacjach kryzysowych, w pewnym sensie zapewniając tobie bezpieczeństwo. Mechanizm ten znakomicie sprawdzał się w czasach głodu czy zlodowaceń. Uaktywnia się on również u kobiet w ciąży – dodatkowe kilogramy matki służą odżywieniu rozwijającego się płodu. W przypadku niektórych osób ten mechanizm włącza się bez wyraźnych (na pierwszy rzut oka) przyczyn. Jon przekonuje, że najważniejsze, co musisz zrobić na początku, to zrozumieć, że:

Twoje ciało pragnie być grube, kiedy jest przekonane, że zapewni ci w ten sposób bezpieczeństwo. Kiedy ciało zrozumie, że szczupłość to najlepsza gwarancja bezpieczeństwa, będzie chciało być szczupłe i zrzuci wagę.

Przyczyny uruchamiania FAT

W dzisiejszych czasach nie zagrażają nam sytuacje kryzysowe typu głód – przynajmniej większości z nas. Są jednak inne przyczyny uruchamiające mechanizmy tycia. Według Jona Gabriela są to m.in.:

Efekt jo-jo – restrykcyjne diety i odmawianie sobie produktów, na które mamy apetyt wysyłają ciału informację “jedzenia jest za mało” lub “nastał głód”. Tym samym ciało może zacząć gromadzić tłuszcz, przynosząc odwroty efekt, do tego, którego się spodziewasz przechodząc na dietę!

Niedożywienie – choć w czasach obfitości brzmi to co najmniej dziwnie, lecz niedożywienie komórek organizmu to powszechny problem chyba niemal wszystkich osób, które odżywiają się żywnością przetworzoną. Dotyka on również osób, które mają problemy z trawieniem lub komórki z jakichś względów nie przyjmują składników odżywczych.

Toksyny – woda, którą pijemy, pokarmy, którymi się odżywiamy, powietrze, którym oddychamy – to wszystko jest w mniejszym lub większym stopniu skażone toksynami. Aby, choć w pewnym stopniu przed nimi się obronić, ciało otłuszcza się.

Leki – niektóre leki sztucznie wywołują FAT. Szczególną uwagę należy zwrócić przy lekach kortyzolowych i hormonalnej terapii zastępczej HTZ.

Dodatki spożywcze – dodatki do żywności mogą spowodować hormonalny chaos, który powoduje uruchomienie FAT. Stosując metodę Gabriela twoje ciało w naturalny sposób przypomni sobie, że zdrowa, organiczna żywność, bez sztucznych dodatków, będzie zdecydowanie lepszym pokarmem. Po prostu w naturalny sposób przestaniesz mieć apetyt na sztuczną żywność.

Zagrożenia mentalne i emocjonalne – bez względu na to, czy grozi ci realne niebezpieczeństwo, czy tylko o nim myślisz, twoje ciało odbiera i reaguje na każdy sygnał. Zawsze, gdy odczuwasz napięcie i stres, wysyłasz swemu ciału chemiczny sygnał: “Jestem w niebezpieczeństwie. Zrób coś!”. Dla twojego ciała zagrożenie oznacza, że albo ktoś cię atakuje, przymierasz głodem lub zamarzasz. Zagrożenia mentalne i emocjonalne mogą wysyłać te same sygnały chemiczne co głód i chłód. Odpowiedź ciała w tym przypadku jest jedna – zgromadzić więcej tłuszczu. Przykładem zagrożenia mentalnego i emocjonalnego są:

  • głód umysłowy – głodem umysłowym Jon Gabriel określa wszystkie tęsknoty mentalne i emocjonalne, np. brak miłości, zabawy, radości, bliskości, doświadczeń albo duchowości.

  • lęk przed niedoborem – lęk przed biedą lub utratą czegoś wartościowego, może przesłać ciału wiadomość “uwaga, zasoby są ograniczone, zrób coś”. Dla ciała jedynym znanym rodzajem zasobów jest jedzenie. Jeśli ciało otrzymuje informację o spodziewanym niedoborze (czegokolwiek), zinterpretuje to jako lęk przed głodem. W tej sytuacji będzie odkładało to, co może, czyli tłuszcz.

  • błędne przekonania – świadome i podświadome przekonania sterują naszym zachowaniem i całym życiem. Jeśli ktoś wierzy, że jest skazany na otyłość, zasługuje na nią, schudnięcie uważa za trudne lub niemożliwe – rzeczywiście tak się stanie.

Jak sobie poradzić z mechanizmami FAT? O tym pisze Jon Gabriel w swojej wspaniałej książce „Metoda Gabriela
Więcej informacji o autorze, inspirujące historie i przepisy na oficjalnej stronie >>> metodagabriela.pl