res:
Pokarmy pomagające zachować równowagę energetyczną

Pokarmy pomagające zachować równowagę energetyczną

Dodaj komentarz

Billy Roberts, autor książki „Uzdrawianie holistyczne”, w swojej najnowszej książce pisze, że jedzenie wpływa również na naszą aurę i czakry (elementy systemu energetycznego). Oto niektóre elementy zbilansowanej diety według Billy’ego Roberts’a.

FITOCHEMIKALIA

Te pierwiastki śladowe występują zazwyczaj tysiącami w roślinach, w szczególności w owocach i warzywach, ale znajdują się także w innych organizmach, takich jak owoce morza, algi i grzyby. Fitochemikalia to substancje, które powstały, aby pomóc roślinom chronić się przed szkodnikami i światłem ultrafioletowym. Zostały w związku z tym dokładnie przebadane przez Światową Organizację Zdrowia. Jednym z głównych typów fitochemikaliów są przeciwutleniacze, które wywierają bardzo korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i immunologiczny.

MINERAŁY

Pierwiastki chemiczne inne niż węgiel, wodór, tlen i azot, które są niezbędne dla wszystkich żyjących organizmów i znajdują się w niemal we wszystkich cząsteczkach organicznych. Można je czerpać z pokarmów, w których występują naturalnie, ale bardzo często są sztucznie dodawane do diety w formie suplementów, jak ma to miejsce na przykład w przypadku jodu i jodowanej soli, które zapobiegają pojawieniu się wola – opuchlizny gruczołu tarczowego (Uważa się, że dodatkowym czynnikiem jest tu niedobór selenu).

BŁONNIK

Błonnik pomaga złagodzić problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak zatwardzenie czy rozwolnienie. Mąka pełnoziarnista, orzechy i warzywa pobudzają perystaltykę jelit, czyli rytmiczne skurcze mięśni, dzięki którym jedzenie porusza się przez przewód pokarmowy. Błonnik znajdziemy również w takich pokarmach jak: groch, fasola, warzywa korzeniowe, owoce cytrusowe, otręby owsiane, ryż, całe ziarna, płatki zbożowe, orzechy, jabłka, banany, kasze, gruszki, suszone śliwki, kapusta.

BIAŁKO

Białka tworzą enzymy, które kontrolują zachodzące w ciele reakcje chemiczne. Każda jego cząsteczka składa się z aminokwasów, których ciało potrzebuje do produkowania nowych białek (zatrzymywanie białka) i do zastępowania tych uszkodzonych (konserwacja). Jako że białka nie są magazynowane w ciele, aminokwasy muszą być zawsze obecne w diecie. Ich nadmiar jest zazwyczaj usuwany z organizmu wraz z moczem.

Znakomite źródła białek to czerwone mięso, tofu, produkty sojowe, jajka, rośliny strączkowe i produkty mleczne. W wielu kulturach łączy się w diecie dwa niekompletne źródła białka, aby otrzymać jedno kompletne źródło – można na przykład łączyć ryż z fasolą.

WĘGLOWODANY

Węglowodany dzielą się na monosacharydy (glukoza), disacharydy (glukoza i fruktoza) oraz polisacharydy (skrobia), w zależności od posiadanej przez siebie liczby jednostek cukrowych. Węglowodany znajdują się przede wszystkim w ryżu, makaronie, pieczywie oraz produktach zbożowych.

MIKRO I MAKROELEMENTY

Makroelementy są nazywane także pierwiastkami głównymi. Należy do nich na przykład wapń, który ma znaczenie dla mięśni, przewodu pokarmowego i wytrzymałości kości. Magnez pomaga natomiast w formowaniu się kości i zwiększa elastyczność, a fosfor ma kluczowe znaczenie dla przetwarzania energii. Niezwykle ważny pierwiastkiem śladowym, który pobudza układ immunologiczny, odbudowuje tkanki i przyspiesza powrót do zdrowia jest miedź. Znajduje się ona w owocach morza (w szczególności w małżach), całych ziarnach, roślinach strączkowych, fasoli, soczewicy, niesłodzonej czekoladzie, orzechach (szczególności zwłaszcza w nerkowcach), pszenicy, życie, cytrynach, rodzynkach, jarmużu, kokosie, papai i jabłkach.

Powyższy fragment pochodzi z książki „Uzdrawianie holistyczne”