res:
Pięć Przemian, żywioły i przepis na pyszny domowy majonez

Pięć Przemian, żywioły i przepis na pyszny domowy majonez

Dodaj komentarz

Podstawa teorii Pięciu Elementów (Przemian, Żywiołów) opiera się na założeniu, że we wszystkim, co istnieje, można rozróżnić pięć aspektów, które przenikają się i wzajemnie na siebie oddziałują. Tymi aspektami (Elementami, Przemianami, Żywiołami) są: Ogień, Ziemia, Metal, Woda, Drzewo.

Każdy żywioÅ‚ charakteryzuje okreÅ›lony smak, potencjaÅ‚ energetyczny, do każdego z nich jest przypisana pora roku, główne organy w ciele oraz emocje. Pięć Å»ywiołów przenika wszelkie aspekty życia, caÅ‚e istnienie. Natomiast w Kuchni PiÄ™ciu Przemian koncentrujemy siÄ™ głównie na ujarzmieniu i zharmonizowaniu żywiołów w posiÅ‚kach – podczas przygotowywania jedzenia. Na poczÄ…tku jest to trudne, dlatego przy każdym przepisie znajduje siÄ™ skrótowa informacja, jaki żywioÅ‚ reprezentuje dany produkt czy też przyprawa. WiÄ™cej o kuchni PiÄ™ciu Przemian dowiesz siÄ™ z artykuÅ‚u „Wiosna w kuchni PiÄ™ciu Przemian”.

Ujarzmij żywioły z kuchnią Pięciu Przemian

Zapoznaj się z żywiołami, sprawdź w jakich produktach oraz smakach one się kryją i wykorzystaj ich moc, aby przygotować smaczne i zdrowe potrawy.

Żywioł Ognia

Przykładowymi produktami z żywiołu ognia są: koperek, orzechy włoskie, kasza gryczana, piwo, czarna kawa (prawdziwa), czarna herbata, sałata.

Żywioł Ognia reprezentuje smak gorzki. Z organów wewnętrznych przypisuje się mu serce/jelito cienkie. Porą roku Ognia jest lato.

Żywioł Ziemi

Przykładowymi produktami z żywiołu ziemi są: siemię lniane, rumianek, bakłażany, buraki, pomidory, słodkie jabłka, dynia, marchew, oliwa z oliwek.

Żywioł Ziemi reprezentuje smak słodki. Z organów wewnętrznych przypisuje się mu śledzionę/żołądek. Porą roku Ziemi jest późne lato.

Żywioł Metalu

Przykładowymi produktami z żywiołu metalu są: ryż, owies, orzeszki ziemne, korzeń pietruszki, cebula, rozmaryn, imbir, wino ryżowe, curry, kalafior, rzeżucha, rzodkiewka.

Żywioł Metalu reprezentuje smak ostry. Z organów wewnętrznych przypisuje się mu płuca/jelito grube. Porą roku Metalu jest jesień.

Żywioł Wody

Przykładowymi produktami z żywiołu wody są: woda źródlana, woda mineralna, algi, sól, ostrygi, ślimaki, łosoś, karp, ciemne fasole, czarne grzyby, sery pleśniowe.

Żywioł Wody reprezentuje smak słony. Z organów wewnętrznych przypisuje się mu nerki/pęcherz moczowy. Porą roku Wody jest zima.

Żywioł Drzewa

Przykładowymi produktami z żywiołu drzewa są: brzoskwinie, wiśnie, pszenica, kwaśne winogrona, zsiadłe mleko, hibiskus, drożdże, melisa, świeże i młode zielone warzywa, kiełki.

Żywioł Drzewa reprezentuje smak kwaśny. Z organów wewnętrznych przypisuje się mu wątrobę/pęcherzyk żółciowy. Porą roku Drzewa jest wiosna.

Pięć przemian w kuchni – przepis na pyszny majonez

A teraz propozycja kulinarna dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić, jak smakuje ujarzmienie żywiołów w kuchni Pięciu Przemian. Pamiętajmy, aby dodawać składniki dokładnie w takiej kolejności, jaka została podana;)

Źródło: wkuchnipieciuprzemian.pl

Majonez domowy

Składniki:
Z – 1 całe jajko
M – 1 łyżeczka musztardy
W – sól
D – sok z ½ cytryny
O – 1 łyżka świeżego koperku
Z – ¾ szklanki oleju słonecznikowego

Przygotowanie:
Jajko wbić do naczynia, dodać musztardę, sól, sok z cytryny oraz koperek. Zmiksować. Następnie nadal miksując wlewać olej wartkim strumieniem.

Gdyby majonez się jednak zwarzył, to zaczynamy wszystko od początku i do następnej porcji majonezu wkręcamy na końcu zwarzoną porcję.

Tego rodzaju majonez jest pyszny i nadaje się do wszystkiego; sałatek, kanapek, pasztetów itp.

Uwaga:
Majonez z innymi olejami, poza słonecznikowym, czasami się jednak warzy, chociaż jest to rewelacyjny przepis i do zwarzenia dochodzi bardzo rzadko, gdyby jednak tak się stało… to musimy zacząć wszystko od początku i do następnej porcji majonezu wkręcamy na końcu zwarzoną porcję.

Przepis pochodzi z książki „Wiosna w kuchni PiÄ™ciu Przemian”. Książka jest zbiorem ponad stu autorskich przepisów wegetariaÅ„skich opatrzonych zdjÄ™ciami apetycznych potraw. Przepisy dopasowane zostaÅ‚y do konkretnej pory roku z zachowaniem zasad PiÄ™ciu Przemian, dotyczÄ…cych skÅ‚adników, przemian i smaków. W szeÅ›ciu rozdziaÅ‚ach zawarte zostaÅ‚y przepisy na wiosenne zupy, surówki i saÅ‚atki, warzywa gotowane, duszone i pieczone, dania główne, przekÄ…ski i dodatki oraz desery.