res:
8 naturalnych olei do domowych kosmetyków

8 naturalnych olei do domowych kosmetyków

Dodaj komentarz

Naturalne kosmetyki wykonane we własnej łazience to gwarancja zdrowia i pewności, że wszystkie składniki, które znajdują się w twoim szamponie, maseczce czy balsamie, są w 100% sprawdzone i bezpieczne. Jednym z podstawowych składników produktów do pielęgnacji są oleje. Przedstawiamy wam niektóre z nich.

Do pielęgnacji skóry i włosów najlepiej nadają się nierafinowane oleje tłoczone na zimno. Zachowują najwięcej witamin i innych korzystnych właściwości.

Oleje roślinne zastępują olej mineralny (będący produktem ubocznym destylacji ropy naftowej podczas produkcji benzyny) i inne oparte na nim produkty. W porównaniu z olejem mineralnym, oleje roślinne zawierają korzystniejsze aminokwasy i witaminy. Używane są przez ludzi od tysięcy lat. Ponadto oleje te są surowcami odnawialnymi.

olej_sezamowy

Olej sezamowy – półtłusty, szybko wchłaniający się i wnikający głęboko w skórę olej, który działa zmiękczająco i odżywia skórę kwasami tłuszczowymi omega-6. Dzięki jego właściwościom antybakteryjnym można stosować go do oczyszczania skóry. Nadaje się do każdego typu skóry, także dla niemowląt. Uwaga! Olej sezamowy można pomylić z olejem z prażonego sezamu. Ten drugi charakteryzuje się wyjątkowo silnym zapachem i nie nadaje się do wyrobu kosmetyków.

Olej makadamia – bardzo tłusty i delikatny olej, który wchłania się dobrze, lecz powoli. Doskonały do pielęgnacji skóry suchej i dojrzałej. Chroni przed takimi warunkami atmosferycznymi, jak zimno czy wiatr, a ponadto leczy wysuszenie. Jest niezwykle bogaty w kwas palmitynowy, który spowalnia proces starzenia. Oleju makadamia nie poleca się osobom posiadającym skórę szybko przetłuszczającą się i o dużych porach.

Olej z orzechów laskowych – łatwo wchłaniający się, półtłusty olej, odpowiedni dla skóry tłustej, wrażliwej, z problemami oraz do skóry dzieci. Działa zmiękczająco i tonizująco, pobudza przepływ krwi i zwęża pory. Nadaje się do masażu.

⇨ Fascynujące właściwości zdrowotne i kosmetyczne owoców granatu

Olej z dzikiej róży – lekki, łatwo wchłaniający się olej, który zawiera tretynoinę (pochodną witaminy A). Pomaga zwalczać różnego typu infekcje, trądzik, leczy drobne ranki i oparzenia. Olej z dzikiej róży przyspiesza proces gojenia, a dzięki wysokiej zawartości kwasów omega-3 i omega-6 wspomaga regenerację skóry, wygładza zmarszczki i poprawia elastyczność.

Olej z nasion maliny czerwonej – bardzo lekki, łatwo wchłaniający się olej, bogaty w witaminy A i E, a także w niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Doskonały dla cery wrażliwej. Zmiękcza i odżywia skórę, pomaga w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia, wykazuje działanie przeciwzapalne.

Olej konopny – wyjątkowo lekki olej, który szybko przenika do głębszych warstw skóry. Pomaga w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia, leczy wysuszenie i zapewnia efekt kojący. Dzięki bogatej zawartości kwasów omega-6 olej konopny jest niezwykle odżywczy. Doskonale sprawdza się przy pielęgnacji włosów, ponieważ nadaje im połysk i ułatwia ich układanie.

Olej rycynowy – to olej bardzo tłusty i powoli się wchłaniający. Skutecznie chroni skórę przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi i może być stosowany do oczyszczania. Często jest też składnikiem balsamów do ust, bo nadaje połysk i zwiększa trwałość produktu. Olej rycynowy posiada właściwości wzmacniające włosy i paznokcie. Uwaga! Z powodu gęstości olej ten trudno zmyć z włosów. Polecamy zmieszanie go z olejami o lżejszej konsystencji.

Kompletny spis olejów do pielęgnacji znajdziecie w książce “Kosmetyki naturalne DIY”.

kosmetyki-naturalne-diy