res:
Olej z wiesiołka

Olej z wiesiołka

Dodaj komentarz

Wiesiołek to roślina rosnąca w Polsce. Można go spotkać na polach czy łąkach. Charakteryzuje się żółtymi kwiatami, które rozwijają się dopiero po zachodzie słońca. Najbardziej wartościową częścią rośliny są nasiona. To właśnie z nich pozyskuje się olej. Lecznicze właściwości wiesiołka znane są od dawna. Sam olej również cieszy się coraz większą sławą i zyskuje coraz szersze grono miłośników.

ZA CO JEST CENIONY ?
Olej z wiesiołka zawiera wyjątkowo duże ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), kwasu linolowego (LA) i gamma-linolenowego (GLA) – od ich obecności w organizmie zależy prawidłowy przebieg wielu procesów życiowych. Inne kwasy tłuszczowe zawarte w oleju to: oleinowy, palmitynowy i stearynowy, a ponadto fitosterole, białko bogate w aminokwasy siarkowe i tryptofan, enzymy, witamina E, cynk, selen, magnez i wapń. Taki skład sprawił, że wiesiołek stał się cenną rośliną, wykorzystywaną do produkcji leków i kosmetyków.

WŁAŚCIWOŚCI

  1. Pomocny w procesie odchudzania
    Zawarty w oleju kwas gamma-linolenowy nie tylko ułatwia trawienie ale też przyspiesza spalanie tłuszczów.
  2. Pozytywnie wpływa na wygląd włosów, skóry i paznokci
    Regularne picie oleju z wiesiołka wyraźnie ujędrni i nawilży skórę. Polecany jest głównie osobom z cerą wrażliwą, suchą, ze skłonnością do łuszczenia się. Ma działanie przeciwzmarszczkowe, spowalnia proces starzenia się skóry. Olej reguluje pracę gruczołów łojowych. Wzmacnia i odżywia włosy, hamuje ich wypadanie i spowalnia łysienie. Olej może być stosowany bezpośrednio na włosy, skórę czy paznokcie, można go też dodawać do gotowych, używanych na co dzień kremów czy maseczek.
  3. Działa leczniczo przy chorobach skórnych
    (np. atopowe zapalenie skóry – AZS, łuszczyca, trądzik, egzema).
  4. Obniża poziom cholesterolu
    Kolejna zasługa kwasu kwasu linolowego.
  5. Łagodzi objawy PMS
    Pomaga uporać się z problemami menstruacyjnymi typu ból podbrzusza i piersi oraz napięciem nerwowym.
  6. Wspomaga prawidłową pracę układu rozrodczego
    Badania wykazują, że olej z wiesiołka ma znaczący wpływ na płodność. Wpływa na prawidłową ilość i jakość śluzu szyjkowego, który umożliwia zapłodnienie. Z uwagi na powszechnie stosowaną terapię hormonalną coraz większa grupa kobiet ma problem z prawidłową jakością i ilością śluzu szyjkowego, a to z kolei pogłębia problem z zajściem w ciążę. Olej łagodzi również stany zapalne układu rozrodczego.

    Szerokie zastosowanie i właściwości lecznicze wiesiołka sprawiają, że jest to wyjątkowy produkt. Czasami nie warto rozglądać się za wyszukanymi lekami, sprowadzanymi z odległych krajów. Wystarczy rozejrzeć się dookoła i skorzystać z tego co w naszym pięknym kraju daje nam natura 🙂