res:
3 powody, dla których nie warto pić napoi gazowanych

3 powody, dla których nie warto pić napoi gazowanych

Dodaj komentarz

Czy w twojej diecie pojawiają się napoje gazowane lub energetyzujące?  Konieczne przeczytaj poniższe informacje!

Napoje gazowane i ich wpływ na zdrowie

Oto kilka faktów o napojach gazowanych znalezionych w książce „Dieta 50:50”.

1. Większa ilość napojów gazowanych zwiększa spożycie innych produktów.

Badania opisane w czasopiśmie „Appetite” wykazały, że osobom, które piją sztucznie słodzone napoje co najmniej dwa razy dziennie, trudniej kontrolować apetyt, co wywołuje u nich skłonność do nadwagi. Naukowcy przypuszczają, że znają przyczynę takiego stanu rzeczy. Badacze z Wydziału Psychiatrii Szkoły Medycznej Uniwersytetu Yale wykonali tomograficzne obrazy mózgów 26 osób używających sztucznych substancji słodzącej. Ustalono wówczas, że korzystanie z tego rodzaju substancji bez spożywania kalorii może skłaniać mózg do wzbudzania silnego pragnienia, aby jeść kolejne słodkie produkty!

2. Picie trzy razie dziennie napoju gazowanego to podwójne ryzyko wystąpienia otyłości.

Naukowcy z Ośrodka Badawczego ds. Zdrowia Uniwersytetu Teksasu przez siedem lat prowadzili analizy, które obejmowały ponad 3600 osób. Stwierdzono wtedy, że zagrożenie nadwagą lub otyłością zwiększa się niemal dwukrotnie przy spożywaniu co najmniej trzy razy dziennie sztucznie słodzonych napojów. Autorzy tych badań zastanawiają się na łamach „Obesity”, czy produkty tego rodzaju nie są faktycznie „czynnikiem wspierającym – a nie zwalczającym – prawdziwą epidemię otyłości, która stale się u nas rozwija”.

3. Sztuczne substancje słodzące mogą prowadzić do choroby.

Przeprowadzono również analizy, które pokazują związek pomiędzy napojami gazowanymi a chorobami. Oto wyniki:

  • Ryzyko udaru mózgu jest większe o 16%, gdy pije się napój gazowany raz dziennie. A zatem spożywanie takiego napoju dwa razy każdego dnia sprawia, że ryzyko udaru zwiększa się o 32% (względem osób unikających napojów gazowanych).
  • Ryzyko białaczki jest większe o 42%, gdy pije się napój gazowany raz dziennie.
  • Ryzyko cukrzycy typu 2 jest większe o 67%, gdy pije się napój gazowany co najmniej raz dziennie. Prace badawcze przedstawione w czasopiśmie „Diabetes Care” pokazują, że tego rodzaju produkty powodują wydzielanie się związku GLP-1 (glukagonopodobnego peptydu 1), odpowiedzialnego za pojawianie się wspomnianego typu cukrzycy.
  • Ryzyko przewlekłej choroby nerek jest większe o 220%, gdy pije się napój gazowany co najmniej dwa razy dziennie.

Źródło: Dieta 50:50

Dieta odchudzająca