res:
Miód wielokwiatowy - jakie ma właściwości i na co pomaga?

Miód wielokwiatowy – jakie ma wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci i na co pomaga?

Dodaj komentarz

Nie jest tajemnicą, że miód dla większości z nas jest cennym składnikiem diety. Jego spożycie zaleca się szczególnie w sezonie jesienno-zimowch zachorowań na grypę i różnego typu przeziębienia. Jednym z cenniejszych rodzajów miodów jest miód wielokwiatowy. Jak go rozpoznać? Jaki skład ma miód wielokwiatowy i na co pomaga?

Miód wielokwiatowy – co to za miód?

W sklepach i na straganach można spotkać się z miodami wyprodukowanymi z określonego gatunku kwiatów. Wśród nich znajdziemy miód lipowy, akacjowy, lawendowy i wiele innych. Każdy z nich ma określone działanie i właściwości.

Miód wielokwiatowy wytwarzany jest przez pszczoły z różnych gatunków kwiatów. Jego skład jest często trudny do dokładnego określenia, jednak wyspecjalizowani pszczelarze potrafią stwierdzić pyłek i nektar z jakich kwiatów został zebrany przez pszczoły do stworzenia danego miodu wielokwiatowego. Poza oceną chemicznego składu pod uwagę bierze się między innymi miesiąc miodobrania i okres kwitnienia oraz występowania poszczególnych gatunków na danym terenie.

Zazwyczaj wiosną miód wielokwiatowy jest jasny i delikatnie słodki. Miód zbierany w środku lata zazwyczaj ma głębszy, bardziej intensywny smak i ciemniejszy kolor. Kupując miód wielokwiatowy warto zwrócić uwagę na etykietę. Powinien znajdować się na niej kraj pochodzenia oraz dane producenta.

Miód wielokwiatowy – wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci i wartoÅ›ci odżywcze (na 100g)

Zazwyczaj 80% składu miodu wielokwiatowego stanowią cukry. Ma to wpływ na wysoką kaloryczność miodu. Zazwyczaj miód wielokwiatowy ma około 325 kcal na 100g. Dla porównania 100 g białego cukru to około 390 kcal.

Miód wielokwiatowy jest również o wiele bogatszy w inne wartości odżywcze od zwykłego cukru. W jego składzie można znaleźć bogactwo witamin. Wśród nich dużą dawkę witamin z grupy A, B i C i PP oraz kwas foliowy. Miód wielokwiatowy stanowi także źródło potasu, fosforu, magnezu i wapnia. Cukier zawarty w miodzie to przede wszystkim glukoza i fruktoza. Posiada on również właściwości antyoksydacyjne i antybakteryjne. Jest doskonałym zastępnikiem zwykłego cukru, należy jednak pamiętać, że pod wpływem wysokiej temperatury może stracić część ze swoich cennych właściwości.

Miód wielokwiatowy – gdzie kupić? »

Na co pomaga miód wielokwiatowy?

Działanie i dokładny skład miodu wielokwiatowego zależy przede wszystkim od rodzaju kwiatów, drzew i krzewów z których pyłek posłużył do jego stworzenia. Jednak ta różnorodność sprawia, że miód wielokwiatowy posiada korzystny wpływ na wiele narządów i schorzeń. Uważa się, że wiosenny miód wielokwiatowy ze względu na wysoką zawartość glukozy i fruktozy korzystnie wpływa na układ krążenia.

Jest on również cennym źródłem energii, używanym w stanach zmęczenia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Glukoza zawarta w miodzie wielokwiatowym jest wysoce przyswajalna, dzięki czemu pozytywnie oddziałuje na mięsień sercowy. Miód wielokwiatowy zaleca się osobom cierpiącym bądź zagrożonym chorobą wieńcową i miażdżycą.

Uważa się również, że miód wielokwiatowy wspiera funkcję detoksykacyjną wątroby oraz wspiera działanie woreczka żółciowego. 

Nieco inny skład miodu wielokwiatowego pochodzącego z letniego miodobrania łączy się również z odmiennym działaniem. Jego regularne spożycie zaleca się alergikom i osobom cierpiącym na astme oskrzelową. Letni miód wielokwiatowy posiada neutralne alergeny, których spożywanie pomaga w uporaniu się ze skutkami alergii. Należy jednak pamiętać, by spożycie miodu skonsultować z lekarzem. Miód wielokwiatowy jest również zalecany do spożycia w okresie jesienno-zimowym. Podnosi on odporność organizmu i korzystnie wpływa na układ przemiany materii.


Zobacz także:

Który miód jest najzdrowszy?

Miód faceliowy – jakie ma właściwości i na co pomaga?