res:
Jak w mieście zdobyć tanią ekożywność?

Jak w mieście zdobyć tanią ekożywność?

Dodaj komentarz

Ekożywność to nie musi być droga. Ekożywność to nie tylko warzywa i owoce własnoręcznie wyhodowane w przydomowym ogródku. Również mieszkając w mieście i nie mając kawałka własnej ziemi możemy zorganizować sobie dostęp do zdrowej i taniej żywności. Jak? Oto dwa sposoby.

Kooperatywy Spożywcze

To inicjatywa, która od kilku lat zatacza w Polsce coraz szersze kręgi, choć początki idei kooperatyzmu sięgają XIX wieku.

Kooperatywa Spożywcza we współczesnym wydaniu to inicjatywa konsumentów, którzy poszukują dobrej, lokalnej żywności bezpośrednio u producenta bądź też rolnika. Zaopatrując się bezpośrednio u źródła, odpada marża oraz koszty logistyki, w związku z czym w Kooperatywie zawsze wychodzi taniej. Członkowie Kooperatywy sami organizują kontakty do dostawców oraz ustalają termin zakupów w zależności od potrzeb (np. raz na tydzień, raz na dwa tygodnie).

Jednak Kooperatywa Spożywcza to nie tylko tanie zakupy. Ideą przyświecającą wielu członkom kooperatyw jest również budowanie sprawiedliwego handlu – „kooperatyści” dają pracę lokalnym rolnikom, uzyskując w zamian dostęp do zdrowej żywności za przystępną cenę.

Kooperatywy działają już w wielu większych miastach w Polsce: Warszawie, Białymstoku, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Opolu, Lublinie, Radomiu.

eko żywność

Rolnictwo Wspierane przez Społeczność

Innym pomysłem na zdrową i tanią żywność jest Rolnictwo Wspierane przez Społeczność (RWS). Jest to idea współpracy między gospodarstwem rolnym a określoną społecznością. Na czym to polega? Załóżmy, że wraz z grupą znajomych chciałbyś otrzymywać systematyczne dostawy świeżych lokalnych warzyw. Upatrzyliście okoliczne gospodarstwo. Na początku sezonu uzgadniacie z rolnikiem co chcielibyście kupić i za ile. Ustalacie również kwestie dostawy (jak często one będą oraz kto je będzie odbierał), następnie podpisujecie umowę z rolnikiem. Gdy tylko rozpoczynają się pierwsze plony, rozpoczynają się pierwsze dostawy wyhodowanych specjalnie dla was warzyw i owoców:-)

Wady i zalety Kooperatyw i Rolnictwa Wspieranego przez Społeczność

Zalet jest zdecydowanie więcej niż wad 🙂 Gdybym miała wymienić najważniejsze, byłyby to:

Zalety:

– dostęp świeżych produktów
– dostęp do ekologicznych i lokalnych produktów
– wspieranie lokalnego rolnictwa
– budowanie sprawiedliwego handlu
– oszczędności dla domowego budżetu
– ograniczenie emisji CO2
– poznawanie ludzi o podobnym światopoglądzie

Wady:

– większy nakład pracy niż w przypadku zwykłych zakupów w sklepie (np. pomoc w organizacji zakupów, szukanie nowych producentów)

Zainteresowanych literaturą odsyłam do działu >> „Eko Życie”.