res:
Jaka wyciskarka do soku jest najlepsza?

Jaka wyciskarka do soku jest najlepsza?

1 komentarz

Kierując się w pewnej mierze intuicją, ale przede wszystkim dzięki obserwowaniu reakcji swoich pacjentów, dr Gerson stwierdził, że metoda przygotowania soków wywiera znaczny wpływ na ilość zawartych w nich substancji odżywczych. Obecnie, po ponad 40 latach, które minęły od jego śmierci, wiemy z analiz soków przyrządzanych za pomocą różnych urządzeń, że niektóre maszyny nadają się do sporządzania wysokiej jakości soków lepiej niż inne. Wyniki badań klinicznych, przeprowadzonych z udziałem pacjentów używających różnych wyciskarek, również potwierdzają pierwotne przypuszczenia dr. Gersona.

Poniżej znajdują się opisy różnych typów maszyn do przygotowywania soków z owoców i warzyw. Najbardziej odpowiedni jest ostatni z nich. Pozwala on bowiem wycisnąć z roślin największą ilość płynu. Przygotowywane za jego pomocą soki mają również najwyższą jakość.

Wyciskarka do soku – jak wybrać najlepszą?

1. Wyciskarki „miażdżące”

Wyciskarki miażdżące, jak sama nazwa wskazuje, miażdżą warzywa i owoce, wyciągając z nich w ten sposób soki. Jakość soków jest całkiem niezła, ale w maszynie pozostaje ogromna ilość pulpy z warzyw i owoców, a wraz z nią część enzymów roślinnych. Choć sok przygotowywany w ten sposób jest bogatszy w substancje odżywcze niż sok z wyciskarek odśrodkowych (patrz poniżej), jest on mniej wartościowy od soku otrzymywanego dzięki preferowanemu przez nas młynkowi i wyciskarce (zobacz ostatnie z opisanych przez nas urządzeń). Ponadto, wyciskarki miażdzące rozgrzewają się od środka w komorze mielącej, co zmniejsza ilość enzymów zawartych w otrzymanym soku.

2. Wyciskarki odśrodkowe (czyli popularne sokowirówki)

Wyciskarki odśrodkowe przyciskają warzywa i owoce do wirującego dysku, którego ząbki mielą rośliny na pulpę. Siła odśrodkowa rzuca następnie ową pulpę roślinną na ściany koszyczka z sitem, przez które przecieka sok. Pulpa natomiast zostaje na sicie. Tego rodzaju mechanizm wydaje się właściwy, ale cała ta procedura ma pewne minusy:

1. Produkty spożywcze, przede wszystkim wszelkiego rodzaju zielone warzywa liściaste, nie są mielone wystarczająco dokładnie.
2. Niedokładne wyciskanie soku sprawia, że w pulpie roślinnej pozostaje dużo minerałów i fitochemikaliów, a sok zawiera mniej uzdrawiających enzymów i innych składników odżywczych.
3.  Dr Gerson powiedział o wyciskarkach odśrodkowych: „Kiedy wirujące kółko coś mieli i nie dociera do niego wystarczająco dużo powietrza, powstaje dodatni ładunek elektryczny, tworzący ujemny ładunek elektryczny na otaczającej ściance. Wymiana dodatnich i ujemnych (jonów) zabija utleniające się enzymy i sprawia, że sok jest mniej wartościowy”.

Problem niewystarczającej ilości enzymów dotyczy przede wszystkim soku otrzymywanego za pomocą wyciskarek odśrodkowych z koszyczkiem o pionowych ściankach. Sytuacja wygląda nieco lepiej w przypadku wyciskarek odśrodkowych z koszyczkiem o ściankach ułożonych ukośnie. Nie zmienia to jednak faktu, że wyciskarki odśrodkowe dają sok o niższej jakości i zawierający mniej składników odżywczych niż inne typy maszyn.

3. Blendery/miksery

Niektóre maszyny miksujące to tak naprawdę blendery, a nie wyciskarki soków. Blendery mielą produkty spożywcze na pulpę, ale nie wyciągają z niej soku. Nie zmniejszają więc ilości przyjmowanego materiału roślinnego. Aby spożyć wymaganą ilość składników odżywczych (odpowiadającą ponad trzem litrom świeżo przygotowanego soku z organicznych owoców i warzyw), należałoby przyjąć zatrważająco dużo owej pulpy owocowo-warzywnej. Według naszych obliczeń wymagałoby to codziennego zjadania około 3 kg marchewek, 4 kg jabłek i 4 główek sałaty, a na dodatek trzech normalnych posiłków. Układ pokarmowy człowieka nie jest w stanie poradzić sobie z taką ilością pożywienia w ciągu 24 godzin. Należy także pamiętać, że chore osoby cierpią często dodatkowo na zanik apetytu i problemy z trawieniem.

4. Maszyna ucierająca (młynek)/prasa

Maszyny, które łączą w sobie zarówno urządzenie ucierające lub mielące warzywa i owoce w soczystą pulpę, jak i prasę hydrauliczną, wyciągającą z owej pulpy soki o wysokiej zawartości enzymów. Po zmieleniu warzyw i/lub owoców na pulpę, urządzenia te wydobywają z niej sok za pomocą wysokiego ciśnienia, wynoszącego nawet 140 kg na centymetr kwadratowy.

Wyniki badań sugerują, że zalecana przez dr. Gersona maszyna ucierająca/prasa pozwala przygotować sok o pięćdziesięciokrotnie wyższej zawartości niektórych ważnych składników odżywczych, takich jak znajdujący się w dojrzałych pomidorach likopen czy występująca w błonach pestek winogron proantocyjanidyna (obie te substancje wykazują właściwości przeciwnowotworowe).

Sok z warzyw i owoców przyrządzany za pomocą maszyny ucierającej/prasującej jest znacznie bardziej wartościowy od soków przyrządzanych za pomocą innych wyciskarek, a na dodatek nie zawiera miąższu. Urządzenia te wyciągają z surowych produktów roślinnych około 35% więcej soku niż inne maszyny. Z zielonych warzyw liściastych wydobywają ich jeszcze więcej.

Kiedy będziesz rozważać kupno wyciskarki, pamiętaj jednak, że droższe maszyny ucierające/prasujące wyciągają więcej soku z materiału roślinnego niż inne typy wyciskarek. W dłuższej perspektywie ich używanie jest w związku z tym znacznie bardziej korzystne. Osoby stosujące Terapię Gersona piją bardzo dużo soków, dlatego uważamy, że droższa wyciskarka zwróci im się zapewne w ciągu niecałego roku.

Źródło: Cud Terapii Gersona