res:
Jak zmienić nawyki żywieniowe?

Jak zmienić nawyki żywieniowe?

Dodaj komentarz

O ile większość ludzi dysponuje mniejszą lub większą wiedzą na temat szkodliwości wielu produktów żywnościowych, o tyle trudniej jest zrezygnować z dotychczasowego sposobu odżywiania i stylu życia. Co można z tym zrobić? Cudownego sposobu na motywację nie ma, lecz można skorzystać z poniższych informacji.

Jak zmienić nawyki żywieniowe?

1. Największą motywacją są poważne problemy ze zdrowiem. Wtedy w cudowny sposób pojawiają się czas i możliwości, by stać nad garnkami i gotować pełnowartościowe posiłki i robić inne “zdrowotne” rzeczy, na której wcześniej czasu nie było. Przykra prawda jest taka, że wiele ludzi musi najpierw doświadczyć ciężkiej choroby, aby coś zmienić w swoim stylu życia.

2. Wiedza – im więcej będziesz wiedzieć o szkodliwości danych pokarmów oraz o tym, jak funkcjonuje organizm i czego potrzebuje do pełni zdrowia, łatwiej będzie zrezygnować z tego, co szkodzi. Jeśli naprawdę zależy ci na wartościowej wiedzy – stale szukaj. Bądź otwarty na wiedzę, lecz nie przyjmuj tego, co się dowiesz za pewnik – nawet wiele wyników badań wykonanych przez naukowców zależnych od firm farmaceutycznych czy biotechnologicznych jest sfałszowanych – celem jest utrzymanie ludzi w nieświadomości i zachowanie obecnego stanu rzeczy, który generuje niewyobrażalne zyski dla koncernów farmaceutycznych i biotechnologicznych.

3. Małymi krokami – wielkie dęby nie wyrastają w ciągu jednej nocy. Przez lata karmiłeś się toksycznymi produktami, niezdrowymi myślami i uczuciami. Twój organizm jest przyzwyczajony do starych nawyków. Jeśli chcesz trwałych zmian, stopniowo odstawiaj niesłużące ci pokarmy. Zmiany, które zachodzą powoli, są niemalże niezauważalne przez organizm.

4. Testuj i obserwuj – w ramach eksperymentów spróbuj przez tydzień lub dwa nowego sposobu odżywiania, świeżo wyciskanych soków, jogi lub medytacji – cokolwiek sobie postanowisz. Zaobserwuj swoje samopoczucie. Jeśli zauważysz choć minimalną zmianę, twoja motywacja wzrośnie. Zapamiętaj to uczucie, abyś mógł do niego wracać w przyszłości.

5. Skup się na korzyściach – pomyśl i zapisz, jakie będą korzyści twojej zmiany – finansowe, zdrowotne i wszystkie, jakie Ci przychodzą do głowy. Jeśli większą motywację do działania daje Ci świadomość ewentualnej straty, zrób inną listę – co stracisz, jeśli nie zmienisz swoich nawyków zdrowotnych? Na liście umieść wszystko, co przychodzi Ci do głowy – od gorszego samopoczucia do pieniędzy, które wydasz w przyszłości na powrót do zdrowia i czas, który na to poświęcisz. Im szybciej zaczniesz działać, tym mniejsze będą ‘straty’ w przyszłości – pomyśl ile pieniędzy czasem muszą wydać osoby, które cierpią na poważne choroby, którym wcześniej można było zapobiec. Obie listy miej zawsze pod ręką, abyś mógł do nich zerknąć zawsze wtedy, gdy ogarnie cię zniechęcenie.

6. Nagradzaj siebie – szczerze i z radością nagródź siebie, gdy osiągniesz choć niewielki cel. Pamiętaj, że nie może to być nagroda w postaci tabliczki czekolady lub cokolwiek innego z czym próbujesz się rozstać.

7. Szukaj osób, którym się udało i które mają podobny cel – nic tak nie inspiruje jak osoba, która pokonała trudności. Jeśli w twoim otoczeniu znajduje się ktoś, kto podobnie jak ty, chce wprowadzić zmiany w swoim życiu, skorzystaj z tego – wzajemnie się motywujcie, ustalajcie cele, wymieniajcie się doświadczeniami. Wsparcie na drodze przemiany jest nieocenione!