res:
Kilka prostych sposobów jak być eko

Kilka prostych sposobów jak być eko

2 komentarze

Ziemia nie należy do człowieka, człowiek należy do Ziemi.
Cokolwiek przydarzy się Ziemi, przydarzy się człowiekowi.
Człowiek nie utkał pajęczyny życia, jest nitką w tej pajęczynie.
Niszcząc pajęczynę życia, niszczy samego siebie.

słowa przypisywane Wodzowi Seattle

Pełny powrót do natury nie jest możliwy, ale realne staje się zminimalizowanie szkodliwego wpływu człowieka na środowisko. Wielkie zmiany zaczynają się od jednostki, a dobra nowina jest taka, że czasem wystarczy naprawdę niewiele, aby uzyskać pozytywne efekty. Co więc możemy zrobić? Oto kilka pomysłów jak być eko każdego dnia.

Kilka prostych sposobów jak być eko

Godzina dla Ziemi, Sydney

1. Godzina dla Ziemi – Ta akcja to symboliczny gest na rzecz ochrony przyrody. Raz w roku na godzinę gasną światła w milionach domów i mieszkań oraz tysiącach obiektów na całym świecie. „Gaśnie” m.in. Wielki Mur Chiński, Luwr, Opera w Sydney, Wieża Eiffla, Brama Brandenburska, Krzywa Wieża w Pizie, Pałac Buckingham, Empire State Building. Pierwsza „Godzina” miała miejsce w 2007 roku, w Sydney, natomiast w 2012 roku w akcji wzięło udział już 150 państw i 47 miast w Polsce. Zgaszenie świateł na jedną godzinę w roku to jak kropla w morzu potrzeb naszej planety, lecz coraz większe zainteresowanie tą akcją pokazuje, jak wielu ludziom zależy na losach naszej Ziemi.

2. Czego tak naprawdę potrzebujesz? – Działaniem, które ma realny wpływ na ochronę środowiska, jest ograniczenie kupowania rzeczy, których nie potrzebujesz. Zastanów się, czy naprawdę musisz co roku wymieniać telefon komórkowy i samochód na nowe modele? Wiele promocji wygląda kusząco, lecz doskonale można się bez nich w życiu obejść. Niegasnący apetyt na nowe meble, samochody, ubrania czy kosmetyki to efekt pracy speców od marketingu. Próbują Cię przekonać, że mąż Cię bardziej pokocha, jeśli sprzątniesz łazienkę nowym rewelacyjnym mleczkiem do czyszczenia, a dzieci będą bardziej uśmiechnięte i grzeczniejsze od masła orzechowego. Bądź świadomy swoich potrzeb, aby Twoje życie nie ograniczyło się do kupowania, przetwarzania i wyrzucania. To przemysł najbardziej zatruwa środowisko, a on odpowiada na nienasycone pragnienie kupowania społeczeństwa. Na niewiele się przyda segregowanie śmieci, jeśli stale będziemy nieświadomie produkować coraz większe ich ilości.

3. Dieta – Czy wiesz, że władze niektórych krajów zalecają obywatelom ograniczenie spożycia mięsa? Przemysłowa hodowla zwierząt i produkcja mięsa zwiększają emisję gazów cieplarnianych, lecz to nie jedyny powód takiej postawy. Z punktu widzenia wykorzystania gruntów, hodowla zwierząt jest mało efektywna – aby otrzymać 1 kg mięsa, potrzeba co najmniej kilku kilogramów kukurydzy. To nabiera zupełnie innej perspektywy, jeśli miliony dzieci z krajów rozwijających się umierają z głodu w sąsiedztwie pól, na których uprawia się rośliny przeznaczone na paszę dla zwierząt, które z kolei trafią na talerze ludzi Zachodu.

kilka sposobów jak być ekoZmiany nie muszą być radykalne – wystarczy, że odstawisz mięso na jeden dzień w tygodniu. A może dieta warzywna tak Ci się spodoba, że tylko raz w tygodniu będziesz jeść mięso lub zostaniesz wegetarianinem?

Oprócz mięsa w codziennym jadłospisie o uwagę prosi żywność przetworzona, czyli – ogólnie rzecz ujmując – wszystko, co jest w plastiku, pojemniczkach i papierkach. Żywność przetworzona ma znikomą wartość odżywczą i wysoką zdolność do tworzenia gór śmieci. Im mniej żywności przetworzonej, tym mniej papierków, pudełeczek, plastików na wysypiskach śmieci.

4. Postaw na lokalną żywność – Żywność, którą kupujesz codziennie w sklepie, musi przejechać setki, czasem nawet tysiące kilometrów. Z tej perspektywy można poddać w wątpliwość zdobycie się na heroiczny czyn odstawienia samochodu w ramach ochrony środowiska. Wspieranie lokalnego rolnictwa wydaje się dużo lepszym i rozsądniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza że lokalna żywność niesie za sobą kilka innych korzyści. Przede wszystkim masz pewność, że jest zawsze świeża. Zaufany rolnik nie zerwie pomidorów, gdy jeszcze są zielone i nie będzie poprawiał ich wyglądu, gdy zaczną się psuć. Kupując lokalnie, pozyskujesz zawsze sezonowe owoce i warzywa, które urosły pod promieniami słońca, a nie w atmosferze wszechobecnej chemii. Mniejsze zużycie środków chemicznych to nie podlegająca dyskusji bezpośrednia korzyść dla środowiska. Żywność lokalna ma lepszy smak i jest tańsza (omijasz sieć pośredników). Poza tym wspierasz lokalnych rolników, a nie światowych gigantów, których jedynym celem jest sprzedaż, a nie dobra jakość żywności, która z kolei wpływa na stan Twojego samopoczucia i zdrowia.

5. Ekologiczne środki czystości To fantastyczna alternatywa dla chemicznych środków, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Ekologiczne specyfiki są delikatne dla dłoni, biodegradowalne, łagodne dla środowiska i skuteczne w działaniu. Zawierają naturalne olejki eteryczne, które kojąco wpływają na układ nerwowy. W ich składzie nie znajdziesz syntetycznych środków zapachowych, surowców petrochemicznych, syntetycznych barwników, konserwantów, surowców modyfikowanych genetycznie, fosforanów, zwierzęcych tłuszczy i innych surowców z martwych zwierząt. Używając produktów eko, dokładasz swoją symboliczną cegiełkę na rzecz budowy zdrowszego świata. Poza tym, im więcej świadomych konsumentów wybierających eko, tym bardziej firmy-giganty będą musiały dostosować się do nowych wymagań konsumentów, zmniejszając ilość toksycznych składników w swoich produktach. My również bardzo polecamy >> eko środki czystości.

6. Elektrośmieci – Zgodnie z polskim prawem, od 2005 roku nie wolno wyrzucać elektrośmieci do zwykłego śmietnika. Takie działanie podlega karze grzywny do 5 000 zł. Sprzęty elektryczne i elektroniczne zawierają szkodliwe substancje, które po wydostaniu się ze zużytego sprzętu, przenikają do gleby, powodując jej skażenie. Na listę tych substancji składają się m.in.: rtęć, kadm, związki bromu, freon, PCB. Baterie i zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny należy oddać do specjalnego punktu zbierania elektrośmieci. W wielu sklepach, przy zakupie nowego sprzętu można pozbyć się starego.

7. Rower – Przy temacie codziennych działań na rzecz ochrony środowiska jak mantra powraca bardzo przyjemny temat roweru. Kto ma chęci i możliwości, niech wskakuje na rower. Pedałowanie nie tylko wpłynie na sprawność fizyczną, lecz przy okazji możesz poznać wielu ciekawych ludzi zakochanych w dwóch kółkach.

Zmiany nie muszą być bolesnym wyrzeczeniem, i to nie tylko te związane z ekologią. Być może wykonanie ku nim pierwszego kroku odsłoni przed Tobą nowy horyzont lepszego zdrowia, lepszej jakości życia i owocnej współpracy między ludźmi. Czego sobie i wszystkim wokół życzymy.