res:
Idea zero waste

Idea zero waste

Dodaj komentarz

Idea zero waste („zero marnowania”), to styl życia w zgodzie z naturÄ…, polegajÄ…cy na jak najmniejszym generowaniu odpadów mogÄ…cych zanieczyÅ›cić Å›rodowisko. Choć takie życie wydaje siÄ™ bardzo trudne i kosztowne to w rzeczywistoÅ›ci wcale nie jest tak ciężko zmienić niektóre ze swoich postanowieÅ„ na tyle, by nieco odciążyć naszÄ… planetÄ™.

Zasady idei zero waste

Życie bez śmieci opiera się na pięciu podstawowych zasadach, zwanych przez niektórych 5R.
Refuse (odmowa) – należy odmawiać ulotek reklamowych, opakowaÅ„ jednorazowych i produktów generujÄ…cych odpady i zanieczyszczenia.
Reduce (ograniczenie) – należy zmniejszyć ilość używanych przedmiotów i używać tylko tego, co naprawdÄ™ jest nam potrzebne. Im bardziej minimalistyczne życie prowadzimy – tym lepiej.
Reuse (ponowne użycie) – stosowanie jednorazowych produktów jest zÅ‚e. Każde opakowanie powinno być wykorzystane tak wiele razy jak siÄ™ da. Nawet z pozoru zniszczone rzeczy da siÄ™ zapewne w jakiÅ› sposób wykorzystać
Recycle (przetwarzaj) – segregowanie Å›mieci to podstawa idei zero waste. Wszystko co da siÄ™ przetworzyć należy zbierać do osobnych pojemników
Rot (kompostuj) – wszystkie organiczne odpadki można przetworzyć i zrobić z nich naturalny nawóz.
Życie w stylu zero waste nie jest takie proste, ale sama świadomość tego, jak pomagamy swojej planecie potrafi zdziałać cuda i zmotywować nas do działania.

zero waste

Idea zero waste w praktyce

Zakupy

Od czego zacząć praktykować ideę zero waste? Najlepiej od zmiany swoich przyzwyczajeń zakupowych. Na samym początku powinniśmy zrezygnować z noszenia plastikowych reklamówek na zakupy. Szmaciana torba (którą w dodatku możemy sobie sami zrobić) jest dużo bardziej ekologiczna i praktycznie się nie niszczy, dzięki czemu możemy jej używać przez bardzo długi okres czasu. Będąc na zakupach należy unikać kupowania rzeczy w plastikowych lub foliowych opakowaniach, a także unikać niepotrzebnego pakowania owoców i warzyw w foliowe jednorazówki.

Pojemniki na wodÄ™

Warto też zrezygnować z kupowania wody w plastikowych butelkach. Do użytku domowego najlepiej zakupić dzbanek z filtrem węglowym i pić przefiltrowaną wodę z kranu. Na wyjścia z domu i dłuższe wyjazdy turystyczne najlepiej zaopatrzyć się w małe plastikowe lub stalowe butelki, z których możemy skorzystać wielokrotnie.
Lubicie kawÄ™ z automatu? TrochÄ™ kofeiny może nam siÄ™ przydać w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Jak w takim razie napić siÄ™ kawy i pozostać w zgodzie z ideÄ… zero waste? Wystarczy mieć ze sobÄ… swój wÅ‚asny kubek, do którego automat naleje kawy. Jak to mówiÄ… „I wilk syty, i owca caÅ‚a”.

Zbędne przedmioty

Plastikowe rurki do napojów wychodzą już co prawda z użycia, ale w wielu barach i restauracjach mają jeszcze zapasy na kilka miesięcy, a nawet lat. Jeśli nie wyobrażamy sobie picia drinka bezpośrednio ze szklanki, to najlepszym pomysłem będzie zakupienie metalowej słomki i noszenie jej zawsze przy sobie.
Dużym problemem są także tanie pamiątki z wakacji. Zazwyczaj nie służą one niczemu, a po pewnym czasie i tak lądują w śmieciach, więc rezygnacja z nich wpłynie pozytywnie, nie tylko na środowisko, ale także na nasz portfel.

Marnowanie jedzenia

Wiele osób uważa, że marnowanie jedzenia nie jest sprzeczne z ideą zero waste. Nic bardziej mylnego! To, że jedzenie się rozłoży, nie zmieni tego, że do jego wyprodukowania zużyto sporo wody, a w procesie tym w powietrze ulotniło się kilka kilogramów dwutlenku węgla. Marnowanie jedzenia jest złe i zdecydowanie nie powinno się tego robić. Robiąc zakupy, wybierajmy więc tylko te produkty, które będą nam w najbliższym czasie potrzebne.