res:
Henna na włosy - czy warto z niej skorzystać?

Henna na wÅ‚osy – czy warto z niej skorzystać?

Dodaj komentarz

Henna uważana jest za bezpieczniejszy i zdrowszy odpowiednik farb do włosów, który ma za zadanie nie tylko zmieniać ich kolor, ale także pozytywnie wpływać na ich stan i wygląd. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca idealny środek, gdyż słychać również głosy, które mówią o tym, że henna zbyt szczelnie oblepia włosy i je przesusza. Jaka jest prawda? Czy stosowanie henny na włosy jest bezpieczne?

Henna na wÅ‚osy – co to jest i w jaki sposób dziaÅ‚a?

Henna znana była już w średniowieczu. Wykorzystywano ją głównie do celów pielęgnacyjnych i leczniczych, a także do wykonywania na ciele tatuaży. Obecnie stosuje się ją przede wszystkim jako zdrowszy zamiennik farb do włosów oraz środek do podkreślania koloru brwi i rzęs. W niektórych gabinetach, przy jej użyciu, wykonuje się również zmywalne tatuaże.
Henna to sproszkowany barwnik pozyskiwany z liÅ›ci i pÄ™dów lawsonii bezbronnej – tropikalnej roÅ›liny, wystÄ™pujÄ…cej na terenie Afryki i Azji. Posiada ona nie tylko wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci koloryzujÄ…ce, ale także mnóstwo skÅ‚adników odżywczych, które bardzo dobrze wpÅ‚ywajÄ… na wÅ‚osy. W jej skÅ‚adzie znajdziemy m.in:
– pierwiastki (cynk, miedź, żelazo),
– witaminy (A, B, D),
– kwas oleinowy i linolowy,
– bÅ‚onnik.
Dzięki tym składnikom, henna świetnie radzi sobie z łupieżem, poprawia strukturę włosów i chroni je przed destrukcyjnym działaniem promieniowania ultrafioletowego.

O czym należy wiedzieć, farbując włosy henną?

Naturalna henna roślinna jest dużo słabsza od farby koloryzacyjnej, dlatego też nie można za jej pomocą dokonać radykalnej zmiany koloru włosów. Nie warto więc liczyć na to, że nagle z blondynki staniemy się brunetką. Paleta barw naturalnych henn jest mocno ograniczona i ostateczny efekt zależy głównie od naszego naturalnego koloru. Henna świetnie poradzi sobie z pogłębieniem i podkreśleniem naszego odcienia włosów, ale nie jest w stanie zmienić ich bazowego koloru.
Nieco inaczej zachowuje się henna, która posiada domieszki naturalnych barwników roślinnych. Zazwyczaj stosowane jest niebieskie indygo, które sprawia, że po farbowaniu uzyskujemy włosy w kolorze miedzianego brązu.


Na włosy i skórę dobrze robi także pieprz afrykański. Oto jego działanie


Wybór odpowiedniej henny na włosy

Rozpoczynając przygodę z farbowaniem włosów za pomocą henny, warto zaopatrzyć się w gotową mieszankę. Jest to istotne szczególnie wtedy, gdy interesuje nas produkt, zawierający w składzie domieszki barwnika. Samodzielne przygotowanie farby może spowodować, że uzyskany kolor okaże się dość zaskakujący.
KupujÄ…c hennÄ™, w jej skÅ‚adzie powinien znajdować siÄ™ tylko jeden skÅ‚adnik – Lawsonia Inermis. Jedynymi dodatkami, które mogÄ… wzbogacać produkt sÄ… barwniki Indigofera Tinctoria (Indigo) i Emblica Officinalis (Amla). JeÅ›li skÅ‚adzie produktu znajdujÄ… siÄ™ inne substancje, to na pewno nie mamy do czynienia z czystÄ…, naturalnÄ… hennÄ… roÅ›linnÄ…. Lepiej odÅ‚ożyć taki produkt na półkÄ™ i znaleźć sobie coÅ› innego.

Jak działa henna na włosy?

W trakcie farbowania włosów henną, cząsteczki barwnika przenikają do kory włosa, gdzie łączą się z keratynowymi włóknami, zmieniając kolor naszej fryzury. Henna uzupełnia także ubytki keratyny i chroni nasze włosy przed wpływem czynników zewnętrznych i utratą wilgoci.

Ciemne strony stosowania henny

Henna może przesuszać kosmyki, czyniąc je sztywnymi i trudnymi do rozczesania. Stan ten utrzymuje się przez kilka dni i ustępuje po kilku pierwszych myciach. Intensywność problemu możemy zmniejszyć, dodając do henny kilka kropel odżywki do włosów.
Farbowanie za pomocą henny jest bardzo długie i musimy trzymać ją na włosach nawet przez kilka godzin. Efekt utrzymuje się przez kilka tygodni, a później zaczyna się powoli wypłukiwać.
Używając henny musimy pamiętać o tym, że nie zmieni ona drastycznie koloru naszych włosów. Jeśli chcemy dokonać radykalnej przemiany, niestety, ale musimy pozostać przy zwykłych farbach.