res:
Felinoterapia - o uzdrawiającej mocy kotów

Felinoterapia – o uzdrawiajÄ…cej mocy kotów

Dodaj komentarz

Zalety terapii z udziałem zwierząt już dawno zostały docenione, a dobra energia czworonogów cały czas jest wykorzystywana jako wsparcie w leczeniu wielu dolegliwości. Doskonałym przykładem jest hiopoterapia, gdzie najważniejszym elementem rehabilitacji są konie czy też dogoterapia, w której uczestniczą psy. Felinoterapia to mniej znana nazwa, pod którą kryje się metoda leczenia z udziałem kotów.

Co to jest felinoterapia?

Koty to czworonożni towarzysze człowieka, którzy mają także ogromny wpływ na jego zdrowie. Uzdrawiające właściwości tych zwierząt zostały naukowo opisane i dziś terapia z ich udziałem jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod stosowanych w zooterapii.

Felinoterapia (łac. felis – kot, gr. theapeia – leczenie) to nic innego jak terapia z udziałem kotów. Zarówno kontakt fizyczny ze zwierzakiem – głaskanie, trzymanie na rękach, słuchanie relaksującego mruczenia – jak i sama jego obserwacja korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. Już w latach 80. ubiegłego stulecia badacze wiedzieli, co to jest felinoterapia. Badania naukowe prowadzone w 1992 r. wykazały, że posiadacze kotów mają niższy poziom cholesterolu i są mniej narażeni na zawał serca. Jak się okazuje, to tylko niektóre z wielu uzdrawiających właściwości mruczących czworonogów.

Uzdrawiająca moc spacerów po lesie. Dlaczego działają uzdrawiająco na ciało i duszę? »

Działanie felinoterapii

Felinoterapia jest dostępna w wielu ośrodkach rehabilitacyjnych, ale może z niej korzystać każdy właściciel kota. Jest wiele obszarów, w których działanie tej metody jest widoczne. Oto najważniejsze korzyści zdrowotne, jakie może przynieść terapia z udziałem kotów:

  • poprawa samopoczucia,
  • obniżenie ciÅ›nienia krwi i cholesterolu,
  • poprawa odpornoÅ›ci,
  • obniżenie poziomu lÄ™ku i stresu,
  • zwiÄ™kszone wydzielanie endorfin czyli hormonów szczęścia,
  • zmniejszenie poczucia samotnoÅ›ci,
  • zwiÄ™kszenie pewnoÅ›ci siebie,
  • mobilizacja do dziaÅ‚ania.

Felinoterapia pomaga przede wszystkim osobom starszym, niepełnosprawnym oraz dzieciom, które cierpią na takie dolegliwości jak autyzm czy dziecięce porażenie mózgowe. Specjaliści są jednak zgodni co do tego, że ta forma terapii powinna być dodatkiem do konwencjonalnego leczenia, a nie jego substytutem.

Felinoterapia a autyzm – jak to działa?

Terapia z udziałem kotów jest wykorzystywana w leczeniu i rehabilitacji osób ze spektrum autyzmu. Wykorzystano tutaj fakt, że kot jest niezwykle inteligentnym indywidualistą, a osoby autystyczne również wyróżniają się indywidualizmem i ponadprzeciętną inteligencją. Co więcej, felinoterapia pozwala zwalczyć poczucie izolacji i rozwija takie cechy jak: empatia, systematyczność, poczucie odpowiedzialności.

Nic więc dziwnego, że związek między felinoterapią a autyzmem został doceniony i wykorzystany w praktyce przez specjalistów. Obecność kota pomaga przełamać wiele barier – jest to ważne nie tylko dla osób z autyzmem, ale także dla seniorów i osób niepełnosprawnych, które boją się nowych zadań lub rozmów na trudne tematy.

W jaki sposób działa na nas muzyka o częstotliwości 432 Hz? »

Jaki kot do felinoterapii?

Rasa kota, który może stać się felinoterapeutą, nie jest istotna. W terapii tak samo dobrze sprawdzi się dachowiec i kot perski. Jednak zwierzę musi mieć spełniać określone warunki. Kot-terapeuta powinien:

  • mieć skoÅ„czony minimum rok (wtedy wiadomo, jakich zachowaÅ„ można siÄ™ po nim spodziewać),
  • być zdrowy,
  • być zaszczepiony i regularnie odrobaczany,
  • być spokojny i ufny w stosunku do ludzi,
  • lubić towarzystwo innych kotów,
  • lubić dotyk i pieszczoty.

Nie jest więc bez znaczenia, jaki kot weźmie udział w terapii. Można mieć pewność, że w ośrodkach rehabilitacji znajdują się odpowiednio wyszkoleni terapeuci, którzy.