res:
Rośliny oczyszczające powietrze z toksyn

Rośliny oczyszczające powietrze z toksyn

Dodaj komentarz

Matka Natura przygotowaÅ‚a nas na ciężkie czasy, nawet takie, jakie mamy obecnie – zanieczyszczone Å›rodowisko, w tym niezbyt zdrowe powietrze, niestety również i w mieszkaniach. W zamkniÄ™tych przestrzeniach mamy do czynienia ze smogiem elektromagnetycznym, zwiÄ…zkami chemicznymi zawartymi w Å›rodkach czystoÅ›ci (jeÅ›li ktoÅ› używa chemicznych preparatów) czy też odÅ›wieżaczach powietrza. W celu oczyszczenia powietrza możemy zazielenić nasze mieszkanie. Oto kilka roÅ›lin, które ratujÄ… nas przed zanieczyszczeniami.

Rośliny oczyszczające powietrze

Bluszcz – pochÅ‚ania formaldehyd, toluen, benzen, ksylen i trójchloroetylen. Bluszcz toleruje ciemniejsze miejsca, jednak nie bÄ™dzie w stanie znieść zbyt dużej iloÅ›ci wody i kurzu na listkach.

Dracena – pochÅ‚ania m.in. formaldehyd, ksylen, toluen, benzen i trójchloroetylen oraz tlenek wÄ™gla. Jest wiele odmian dracen, jednak na prowadzenie, pod wzglÄ™dem pochÅ‚aniania zanieczyszczeÅ„, wysuwajÄ… siÄ™ dracena wonna, dracena deremeÅ„ska, dracena obrzeżona.

Fikusy (figowce) – chÅ‚onÄ… formaldehyd, benzen i amoniak. LubiÄ… lekko wilgotnÄ… ziemiÄ™, na nadmiar wody reagujÄ… gubieniem liÅ›ci.

Palmy – oczyszczajÄ… powietrze ze zwiÄ…zków takich jak: toluen, ksylen, amoniak, formaldehyd, benzen, trójchloroetylen. JednÄ… z zalet palm jest nawilżanie powietrza.

rośliny oczyszczające powietrze z toksyn

Skrzydłokwiat

Paprotki – pochÅ‚aniajÄ… formaldehyd, dodatkowo nawilżajÄ… powietrze. Źle znoszÄ… przeciÄ…gi i ciepÅ‚o grzejników, lubiÄ… za to odpowiedniÄ… wilgotność oraz ciemne miejsca.

Sansewiera – ta roÅ›linka jest odporna na niedobór i nadmiar Å›wiatÅ‚a. Oczyszcza powietrze z formaldehydu i benzenu. NocÄ… produkuje tlen.

SkrzydÅ‚okwiat– to wdziÄ™czna roÅ›lina – pochÅ‚ania wiele toksycznych substancji, w dodatku jest wytrzymaÅ‚a, jest w stanie przetrwać przy suchym powietrzu i maÅ‚ej iloÅ›ci sÅ‚oÅ„ca.

Zielistka – ratuje nas przed formaldehydem, tlenkiem wÄ™gla i promieniowaniem elektromagnetycznym.

Zanim zdecydujemy siÄ™ na zakup roÅ›liny, zastanówmy siÄ™, do którego pomieszczenia chcielibyÅ›my je wstawić. JeÅ›li do sypialni – wybierzmy takie, które produkujÄ… tlen w nocy (np. aloes, kaktus bożonarodzeniowy, sansewiera), jeÅ›li do pokoju, w którym znajduje siÄ™ telewizor lub komputer – kupmy te, które pochÅ‚aniajÄ… promieniowanie (figowiec, kleistokaktus, zielistka).

Toyota i rośliny oczyszczające powietrze

Na koniec mamy ciekawostkÄ™ i miejmy nadziejÄ™, że przyszÅ‚oÅ›ciowy trend w wykorzystaniu roÅ›lin do zmniejszenia iloÅ›ci emitowanego dwutlenku wÄ™gla. Koncern Toyota tworzy gatunki kwiatów pochÅ‚aniajÄ…ce zanieczyszczania. DokÅ‚adniej – nowy gatunek szaÅ‚wii, której liÅ›cie chÅ‚onÄ… szkodliwe gazy uwalniane przez fabryki produkcyjne oraz nowy gatunek gardenii. LiÅ›cie zmodyfikowanej gardenii zwiÄ™kszajÄ… ilość pary wodnej w powietrzu na tyle, że obniżajÄ… temperaturÄ™ powietrza wokół fabryki. Powoduje to mniejsze zapotrzebowanie na energiÄ™ do ochÅ‚odzenia zakÅ‚adu produkcyjnego, a w konsekwencji mniejszÄ… ilość dwutlenku wÄ™gla uwalnianego do atmosfery. Toyota ma już na swoim koncie inne proekologiczne rozwiÄ…zania – wokół głównej siedziby firmy roÅ›nie specjalny gatunek trawy, który wolno roÅ›nie i wymaga koszenia raz w roku, panele sÅ‚oneczne na dachu czy też automatycznie wyÅ‚Ä…czane Å›wiatÅ‚o po wyjÅ›ciu z Å‚azienki.

Dla początkujących miłośników ogrodnictwa polecamy poniższe książki:

Ogród naturalny. Ilustrowany poradnik, Rośliny doniczkowe, Ogrodnictwo dla bystrzaków