res:
Papryka czerwona i jej właściwości. Ile ma kalorii i jakie wartości odżywcze

Papryka czerwona i jej właściwości. Ile ma kalorii i jakie wartości odżywcze

Dodaj komentarz

Czerwona papryka – banalny dodatek do dania, czy niedoceniany superfoods? Wypluwana przez dzieci, nierzadko na życzenie eliminowana z niektórych potraw, a jednoczeÅ›nie popularny dodatek m.in. do kanapek i saÅ‚atek – papryka.  Nie(d)ocenione źródÅ‚o dobra. Zmniejsza apetyt, poprawia nastrój i odmÅ‚adza. Pochodzi z Ameryki, gdzie uprawiana byÅ‚a przez tysiÄ…clecia. DziÅ› znana na caÅ‚ym Å›wiecie i wykorzystywana zarówno w formie suszonej jako przyprawa oraz w Å›wieżej, jako jeden ze skÅ‚adników dania. WystÄ™puje w wielu kolorach i rodzajach.

Do wyboru mamy caÅ‚Ä… gamÄ™ – zielonÄ…, czerwonÄ…, żoÅ‚tÄ…, ostrÄ…, chilli, a także sÅ‚odkÄ… i wiele, wiele innych. Jednak to papryka czerwona i sÅ‚odka wiedzie prym na naszych talerzach. Co jej zawdziÄ™czamy i jaki wpÅ‚yw ma na nasz organizm? Ile ma kalorii, jakie sÄ… jej wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci i jakÄ… ma wartość odżywczÄ…?

Właściwości lecznicze

Tradycyjna medycyna Indyjska i Chińska od wieków traktowała paprykę jako lekarstwo. Wykorzystywano ją do zwalczania problemów trawiennych, infekcji, problemów z krążeniem, a nawet reumatyzmu.

Obecnie, ze względu na wysoką zawartość luteiny i zeaksantyny, paprykę poleca się osobom mającym problemy ze wzrokiem. Jest ona także cennym wsparciem przy anemii, ze względu na zawartość żelaza oraz wysoką zawartość witaminy C, która ułatwia jego wchłanianie. Co istotne, aby jak najwięcej skorzystać z jej właściwości, należy spożywać ją w formie surowej, ponieważ pod wpływem obróbki termicznej traci ona większość swoich właściwości.

Bomba witamin i minerałów

Czerwona papryka jest cennym źródłem antyoksydantów, zwłaszcza witaminy C. Średniej wielkości sztuka zawiera jej aż 288 mg, czyli prawie 3 razy więcej niż dzienne zapotrzebowanie dla dorosłego człowieka. Co ciekawe, w 100 g papryki znajduje się także prawie 3 razy więcej witaminy C niż w cytrynie. Poza tym papryka zawiera również witaminy: A, B1, B2, B3, E i K.

W jej wnętrzu znajdziemy także dużą ilość potasu, polifenoli, czyli m.in kwasy fenolowe, flawonoidy (rutyna), antocyjany, którym przypisuje się właściwości antynowotworowe oraz karotenoidów (przeciwutleniaczy) takich jak beta-karoten, kapsorubinę i kapsantynę.

Szczegółowe wartości odżywcze

Surowa papryka to ponad 90% wody. Resztę składu stanowią węglowodany oraz niewielkie ilości tłuszczy i białka. Jest ona rośliną niskokaloryczną, ponieważ w 100 g zawiera zaledwie 32 kcal. W związku z tym polecana jest osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy.

Ponadto w 100 g papryki znajdziemy:

  • bÅ‚onnik – 2 g
  • sód – 3 mg
  • wapÅ„ – 13 mg
  • potas – 255 mg
  • kwas foliowy – 52 µg
  • żelazo – 0,6 mg
  • magnez – 11 mg
  • miedź – 0,08 mg
  • mangan – 0,10 mg
  • jod – 1µg.

Przeciwwskazania – czy papryka może zaszkodzić?

Pomimo swojego bogactwa w cenne wartości odżywcze, zdarza się, że papryka nie jest dobrze tolerowana. Najczęstszą przyczyną może być tzw. alergia krzyżowa. Powinny na nią uważać także osoby będące na diecie łatwostrawnej oraz zmagające się z chorobą refluksową.

Kilka ciekawostek – czyli o co byÅ› papryki nie podejrzewaÅ‚

Okazuje się, że papryka nie jest obojętna także dla naszego dobrego samopoczucia. W delikatny sposób rozrzedza krew, co ułatwia walkę z bólami głowy oraz wspomaga koncentrację. Przez zawartość pochodnej kortyzolu działa przeciwzapalnie i pomaga uporać się z zakwasami Co więcej, korzystnie wpływa na potencję oraz poprawia libido zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

Podsumowując, czerwoną paprykę śmiało możemy nazwać łatwo dostępnym superfoods. Jest smaczna, zdrowa, a w sezonie jej cena jest relatywnie niska. Jest nieocenionym źródłem składników odżywczych, witamin i minerałów, których często brakuje w wysoko przetworzonej diecie współczesnego człowieka. W prosty sposób można wkomponować ją w codzienny jadłospis, dzięki czemu nasze menu znacznie zyska na jakości.


Zobacz także:

Pyszna zupa pomidorowa z pieczoną papryką i ziołami

Zielone warzywa. Które z warzyw do nich zaliczamy?