res:
Co zjeść, gdy mamy ochotę na coś słodkiego - zamienniki czekolady

Co zjeść, gdy mamy ochotę na coś słodkiego – zamienniki czekolady

Dodaj komentarz

Chyba każdy z nas obiecywał sobie, że przez jakiś czas nie będzie jadł czekolady albo słodyczy. Nie wszystkim jednak to się udaje. Zwykle sięgamy po słodką przekąskę już następnego dnia. Warto jednak pamiętać, że słodycze dostarczają nam „pustych kalorii”. Oznacza to, że jedząc naszą ulubioną słodkość nie dostarczymy organizmowi żadnych cennych składników odżywczych. Odłożymy jedynie tkankę tłuszczową. Jeśli jednak chcemy utrzymać szczupłą sylwetkę i ładną cerę, a także dobre samopoczucie to powinniśmy maksymalnie ograniczyć słodycze. Pomóc nam w tym mogą zamienniki, o których tak łatwo zapominamy na co dzień. Poniżej kilka przykładów produktów – zamienników czekolady. Słodkich i przede wszystkim zdrowych.

Jakie są zdrowe zamienniki czekolady?

OWOCE I WARZYWA
Każdy wie, że owoce i warzywa są zdrowe, pozwalają zwalczyć wilczy głód i umożliwiają dotrwanie do kolejnego posiłku bez burczącego brzucha. Niezależnie gdzie jesteśmy, owoce i warzywa możemy zabrać ze sobą – do szkoły, pracy, na uczelnię.

Zmieszczą się do torebki w dowolnej postaci: całe, pokrojone w kostkę, paski – tak by nie było nudy i monotonii. Najbardziej zalecane są te z niewielką ilością cukru, czyli jabłka (działają one antyrakowo), pomarańcze oraz wszelkie cytrusy. Mają dużo błonnika, który poprawia pracę jelit. W przypadku warzyw można jeść co kto lubi – każde warzywo jest bombą witaminową.

zamienniki czekolady

ORZECHY I OWOCE SUSZONE
Orzechy i suszone owoce bogate są w wiele witamin: witaminę E, selen, tiaminę oraz białko. Pomagają skutecznie zwalczyć głód. Orzechy takie jak migdały są bardzo bogate w zdrowe tłuszcze nienasycone pozwalające zwalczać zły cholesterol. Zawierają dużo błonnika, który wpływa na trawienie i witaminę B.

Natomiast suszone owoce – śliwki, morele czy jabłka zawierają pektynę, która sprzyja pracy układu pokarmowego. Polecane są podczas nauki, są też świetną alternatywą dla popcornu, pizzy i chipsów. Te pakowane w torebki można ze sobą zabierać wszędzie tam, gdzie mamy ochotę. Musimy pamiętać, że zarówno orzechy, jak i suszone owoce są nieco kaloryczne. Wystarczy ich garść, aby zaspokoić głód i zapotrzebowanie organizmu na cenne składniki.

MUSLI
Powyższe propozycje można połączyć i dodać do całości płatki owsiane, jogurt naturalny, mleko czy miód (wszystko zależy od preferencji smakowych) i stworzyć musli. Zapewni to nam zaspokojenie głodu, wzbogaci nas o sporą dawkę energii oraz może stanowić nie tylko zamiennik czekolady, ale także być pyszną propozycją na śniadanie. W zimniejsze dni warto wprowadzić do naszego jadłospisu przyprawy na przykład cynamon czy imbir, które oprócz wyjątkowego smaku mają też właściwości rozgrzewające – idealne na zimę!

KOKTAJLE OWOCOWE I SOKI
Możemy mieszać owoce oraz warzywa szukając naszych ulubionych smaków. Tutaj panuje dowolność, a ograniczyć nas może tylko własna wyobraźnia. Koktajle i soki to źródła witamin, błonnika oraz białka. Mogą stanowić uzupełnienie składników odżywczych diety.

WAFLE RYŻOWE
Wafle ryżowe bogate są w błonnik oraz magnez. Doskonale zastępują tradycyjne pieczywo oraz mogą stanowić przekąskę podczas oglądania telewizji i świetną alternatywę dla zwykłych kromek na śniadanie. Oczywiście należy wybierać te, które nie są oblane czekoladą lub karmelem.

Słodycze to pokusa, której ulega każdy z nas. Potrafią poprawić nam humor, czasami nagradzamy się nimi. Musimy jednak sobie uświadomić, że nie tędy droga. Mimo, że są smaczne, to zawarty w nich biały cukier powoduje wiele szkody w naszym organizmie. Aby nie pozbawiać się jednak przyjemności to pamiętajmy o tym, aby je zastępować oraz cieszmy się słodkim smakiem zamienników czekolady i innych słodyczy.