res:
Chemia w żywności – tych składników unikaj

Chemia w żywności – tych składników unikaj

Dodaj komentarz

Barwniki, konserwanty, emulgatory, polepszacze smaku – dodatki chemiczne wręcz zalewają gotową żywność. Mają wpływ nie tylko na nas, ale również na nasze dzieci – nawet te, które dopiero są w planach. Są dopuszczone do spożycia, ale bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Poznaj te, które są najbardziej popularne i spróbuj ich unikać.

Uwaga na barwniki!

Zmieniają wygląd potraw i „poprawiają” ich kolor. Oznaczane są numerami E100-E180. I tak, na przykład:

– tartrazyna, czyli E102 u niektórych może powodować nadpobudliwość. Znajdziesz ją w niektórych deserach w proszku i w sztucznym miodzie.

– żółcień pomarańczowa (E110), którą dodaje się do marmolad i żelków, może powodować rozmaite reakcje alergiczne, takiej jak duszności i pokrzywka.

– Erytrozyna (E127) zawarta w nie tylko w gotowych sałatkach owocowych, ale i w kiełbasie może zaburzyć pracę tarczycy.

Szkodliwe konserwanty

Nie dość, że są niezdrowe, to jeszcze bardzo często stosowane. Których unikać?

– Benzoesan sodu (E211) to niezwykłe popularny składnik do konserwowania owoców w puszkach, przetworów warzywnych, ryb i napojów gazowanych. W połączeniu z witaminą C może tworzyć rakotwórcze substancje.

– Benzoesan potasu (E212) znajdziesz w dżemach, margarynach i produktach kwaśnych. Może wywoływać reakcje alergiczne.

– Od siarczanów E220-E280 dodawanych do konserw, soków owocowych i wina może rozboleć głowa – substancje te niszczą witaminę B1. Jak czytamy w serwisie Codogara: „Najlepiej zrezygnować nawet z wszelkiego rodzaju ice tea – z herbaty mają tylko nazwę i kilka marnych procentów wyciągu. Dbajcie o siebie i nie łykajcie tej zdradliwej tęczy.”

Podstępne działanie wzmacniaczy smaku

Najgorszy z nich jest glutaminian sodu – E621 – którego nazwa pojawia się na większości etykiet gotowych zup i przypraw. Dodawany jest do mięs, wędlin, chipsów, przekąsek i masowo stosowany w restauracjach – jego smak „uzależnia”, więc klient wróci po więcej. Jest uznawany za jedną z najważniejszych przyczyn epidemii, ponieważ wzmaga apetyt.

Substancje zastępujące cukier

Miały chronić przed skutkami spożywania cukru, a okazały się nie mniej szkodliwe. W niektórych przypadkach działają gorzej niż naturalna słodycz. Aspratam E951 długo był podejrzewany o działania rakotwórcze, ale na razie badania tego nie potwierdzają. Jedno jest pewne – znajdziesz go w większości napojów gazowanych „bez cukru”, w gumach do żucia, a także wędlinach i rybach.

Co zrobić by unikać szkodliwych substancji w jedzeniu?

– Unikaj gotowych dań, które wystarczy podgrzać lub przygotować w mikrofali. Najbardziej zdrowe są nieprzetworzone potrawy. W internecie jest mnóstw sprawdzonych serwisów kulinarnych z przepisami na szybki domowy obiad, na przykład http://www.codogara.pl/category/przepisy-na-obiad/

– Staraj się kupować produkty bezpośrednio od rolników, a jeśli nie masz takiej możliwości oznaczone jako BIO lub pochodzące z upraw ekologicznych.

– Nie dodawaj do zup, sosów i mięs gotowych mieszanek przypraw. Możesz samodzielnie uprawiać zielny ogródek – nie potrzebny jest do tego pole, wystarczy doniczka balkonowa. Możesz też wybierać suszone zioła i sporządzać własne mieszkanki przypraw.

– Zamiast słodkich napojów bez dodatku cukru wybieraj naturalne soki. Herbatę posłódź syropem z agawy lub stewii.

 

Artykuł sponsorowany