res:
Aromaterapia - dlaczego warto korzystać z olejków eterycznych?

Aromaterapia – dlaczego warto korzystać z olejków eterycznych?

Dodaj komentarz

Wiele osób żyje bardzo intensywnie. Złe odżywianie, stres, mało snu mogą powodować wiele dolegliwości. Często pojawia się migrena czy też problemy z zaśnięciem. Niektórzy cierpią również z powodu nerwicy, a także nawracających ataków paniki. Jednak zamiast zażywać środki farmakologiczne, które nie pozostają obojętne dla naszego żołądka i wątroby, można wypróbować moc olejków eterycznych. Są bardzo skuteczne i przede wszystkim bezpieczne.

Olejki eteryczne – co warto wiedzieć?

Olejki eteryczne >> są niezwykle pomocne w leczeniu wielu dolegliwości i chorób cywilizacyjnych. Przede wszystkim pomagają zwalczać zły nastrój, bóle głowy, a nawet reumatyzm, warto również wspomnieć o ich działaniu antystresowym.

Tak naprawdę olejki znane są już od setek tysięcy lat. Już starożytni Egipcjanie docenili ich niezwykłe właściwości. Warto również wiedzieć, że olejki są pozyskiwane w 100% z roślin, dlatego też są bezpieczne i oczywiście w pełni naturalne. Wybór odpowiedniego olejku eterycznego to podstawa.

Aromaterapia – zastosowanie

Aromaterapia >> jest metodą, która wykorzystuje olejki eteryczne. Mogą one być wprowadzane poprzez skórę w trakcie masażu lub drogi oddechowe. Zatem można je wykorzystać również w kąpielach lub inhalacjach. Taką formę aromaterapii można stosować samodzielnie w domu. Wystarczy tylko dodać do wody kilkanaście kropelek wybranych olejków. Dzięki temu można się zrelaksować, ale również odstresować.

olejki eteryczne

Osoby narzekające na bóle kręgosłupa czy też nadmierne napięcie mięśni powinny zdecydować się na masaż. Olejki eteryczne mogą zostać wmasowane w skórę, która staje się nie tylko piękniejsza, ale również bardziej ukrwiona. Masaż poprawia też samopoczucie i działa antystresowo.

W sezonie jesienno-zimowym warto również zdecydować się na inhalację. Są one szczególnie polecane osobom zmagających się z bólami głowy czy też problemami z zatokami. Są one również doskonałym wyborem w czasie przeziębienia. Wystarczy tylko odpowiednia inhalacja. Powinna ona trwać około 15 minut.

Aromaterapia – wybór olejków ma duże znaczenie

Warto poznać zalety olejków eterycznych, które wykorzystywane są w aromaterapii.

  • Na migrenę polecany jest na przykład olejek bazyliowy i lawendowy. Działa przede wszystkim kojąco i pozwala w krótkim czasie pozbyć się bólu głowy.
  • Mając katar czy kaszel również warto zdecydować się na aromaterapię. Kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego olejku. Tutaj najlepiej sprawdzi się olejek eukaliptusowy lub z mięty pieprzowej.
  • Jeżeli jesteś bardzo zestresowany, rozdrażniony i źle sypiasz – aromaterapia będzie bardzo pomocna. Warto zastosować olejek lawendowy, majerankowy, a także jałowcowy. Dzięki temu będziesz spokojniejszy i łatwiej zaśniesz.

Aromaterapia jest nie tylko bardzo popularna, ale też skuteczna i przede wszystkim bezpieczna,a także łatwa w stosowaniu. Prosta inhalację można wykonać samodzielnie w domu. Z wyjątkowych właściwości olejków eterycznych czerpie również medycyna ludowa. Już nasza prababcie stosowały lawendę czy olejki z drzew iglastych do leczenia przeziębień. Warto więc zaufać sile olejków eterycznych zanim sięgniemy po środki farmaceutyczne.

Przeczytaj również Przeciwwskazania do stosowania olejków eterycznych >>