res:
ADHD nie istnieje?

ADHD nie istnieje?

Dodaj komentarz

ADHD (zespół nadpobudliwoÅ›ci psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi) – rzeczywisty problem czy fikcyjna choroba? A może nadmiernie diagnozowane zaburzenie? W Polsce raz na jakiÅ› czas powraca ten temat. Dwa lata temu w Internecie rozgorzaÅ‚a dyskusja o „wyznaniu” Leona Eisenberga, amerykaÅ„skiego psychiatry, w ostatnim wywiadzie przed Å›mierciÄ…, iż ADHD jest sfabrykowanÄ… chorobÄ… (peÅ‚ny artykuÅ‚ – „Odkrywca” ADHD wyznaje, że to fikcyjna „choroba”).

Równie „gorÄ…co” może być dziÄ™ki książce „ADHD nie istnieje”, która w Stanach Zjednoczonych wywoÅ‚aÅ‚a medialnÄ… dyskusjÄ™. Książka w tym tygodniu trafiÅ‚a do sprzedaży w Polsce.

ADHD nie istnieje?!

Według wyników badań przeprowadzonych w USA, aż u 6.4 mln dzieci w wieku od 4 do 17 lat zdiagnozowano zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Podczas gdy wielu sceptyków wierzy, że ADHD jest wymysłem firm farmaceutycznych, objawy deficytu uwagi i nadpobudliwości są aż nazbyt realne dla milionów osób, które często nie mogą funkcjonować bez leczenia.

Jeśli ADHD nie istnieje, co jest przyczyną tych zaburzeń?

W tej kontrowersyjnej książce, neurolog dr Richard Saul, pochyla siÄ™ nad ADHD – zaburzeniem coraz częściej diagnozowanym u dzieci i dorosÅ‚ych .

Autor, opierając się na swoim wieloletnim doświadczeniu w leczeniu pacjentów z symptomami ADHD, stawia szokującą tezę, nie nie jest ono chorobą samą w sobie, ale sumą objawów innych zaburzeń. Wskazuje na 20 zaburzeń psychicznych i fizycznych, które mogą dawać podobne symptomy do ADHD, wśród nich wymienia m.in. zaburzenia afektywne, zaburzenia przetwarzania sensorycznego, zespół Aspergera, wady wzroku, wady słuchu, rozproszenie uwagi i impulsywność o podłożu neurochemicznym.

Czy warto siÄ™gnąć po książkÄ™ „ADHD nie istnieje”? Z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… tak – rzuca ona nowe Å›wiatÅ‚o na to uciążliwe zaburzenie, a wielu rodziców, opiekunów i pedagogów może zachÄ™cić do próby ponownej diagnozy swoich pociech i być może ostatecznego uporania siÄ™ z ADHD.

Nota o autorze:

Dr Richard Saul – lekarz neurolog, badacz i osobowość radiowa. Przez ponad pięćdziesiÄ…t lat Å‚Ä…czyÅ‚ swoje kliniczne i naukowe doÅ›wiadczenie, praktykujÄ…c neurologiÄ™ behawioralnÄ…. PeÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ przewodniczÄ…cego WydziaÅ‚u Pediatrii w Szpitalu Highland Park i dyrektora medycznego w North Suburban Chicago. Dr Saul jest czÅ‚onkiem American Academy of Pediatrics i American Academy of Neurology.