res:
5 zasad zbierania dzikich roślin jadalnych

5 zasad zbierania dzikich roślin jadalnych

Dodaj komentarz

Czy wiesz, że wokół nas jest mnóstwo roślin jadalnych? Koniczyna, trawa, mniszek, babka czy też rumianek to zaledwie garstka roślin, które można włączyć do swojej diety.

Przygoda z dziką roślinnością może okazać się naprawdę niezwykle fascynująca. Wiadomo przecież nie od dziś, że w sklepie coraz trudniej dostać produkty, które nie są zmodyfikowane lub nie zawierają pestycydów i innych, szkodliwych substancji. Dlatego warto powrócić nieco do korzeni i skorzystać z tego, co oferuje nam Matka Natura. A są to rośliny odżywcze w najczystszej postaci, bez cienia podejrzanej chemii, które rosną wokół ciebie i nie potrzebują ingerencji człowieka, by być smacznymi i zdrowymi.

Zanim jednak zaczniesz zbierać dzikie rośliny jadalne, warto byś poznał kilka najważniejszych zasad odnośnie ich gromadzenia. Znajdziesz je poniżej.

Zasady zbierania dzikich roślin jadalnych

  • Nie jedz, jeÅ›li nie wiesz, co to jest – brzmi banalnie, ale jednÄ… z najczÄ™stszych przyczyn zatrucia pokarmowego jest fakt, że ludzie zjadajÄ… roÅ›liny, których nie potrafili zidentyfikować. A przecież nie wszystkie dzikie roÅ›liny sÄ… jadalne! Dlatego najpierw dokÅ‚adnie upewnij siÄ™ z czym masz do czynienia, a jeÅ›li nie zidentyfikujesz danej roÅ›liny, po prostu jej nie jedz.
  • Zaangażuj zmysÅ‚y –JeÅ›li wÅ‚Ä…czysz wszystkie zmysÅ‚y, uda ci siÄ™ lepiej okreÅ›lić czy dana roÅ›lina nadaje siÄ™ do zjedzenia. W ten sposób zmniejszysz również ryzyko wystÄ…pienia alergii lub zatrucia. Dlatego przyglÄ…daj siÄ™ otoczeniu – zwracaj uwagÄ™ na roÅ›liny, które wydajÄ… siÄ™ bardziej Å‚agodne od pozostaÅ‚ych, dotykaj roÅ›liny – pozwoli ci to okreÅ›lić czy bÄ™dzie ona przyjemna w konsumpcji, wÄ…chaj roÅ›liny – nieprzyjemna woÅ„ może Å›wiadczyć o toksycznoÅ›ci, sÅ‚uchaj otoczenia – niektóre jadalne roÅ›liny mogÄ… sugerować to wydawanymi odgÅ‚osami, np. grzechotaniem, próbuj tylko maÅ‚e iloÅ›ci – jeÅ›li próbujesz coÅ› po raz pierwszy najlepiej rozetrzyj to na wardze lub pod jÄ™zykiem, jeÅ›li sÄ… trujÄ…ce oba te wrażliwe miejsca zaalarmujÄ… ciÄ™ o tym.
  • MaÅ‚e porcje – testuj każdÄ… zebranÄ… roÅ›linÄ™, zaczynaj od maÅ‚ych porcji nawet, jeÅ›li wiele ekspertów potwierdzi, że roÅ›lina jest w 100% jadalna. Każdy organizm jest inny i trudno przewidzieć indywidualnÄ… reakcjÄ™.
  • Nie mieszaj chwastów – do diety wprowadzaj roÅ›liny pojedynczo tak, abyÅ› byÅ‚ w stanie okreÅ›lić, które wywoÅ‚ujÄ… np. reakcjÄ™ alergicznÄ… i mógÅ‚ wykluczyć je z menu.
  • Edukuj siÄ™ – tylko ciÄ…gÅ‚e pogÅ‚Ä™bianie wiedzy pozwoli ci uniknąć przykrych sytuacji zwiÄ…zanych ze zjedzeniem niewÅ‚aÅ›ciwej roÅ›liny. Czytaj książki i uczÄ™szczaj na fachowe warsztaty dotyczÄ…ce dzikich roÅ›lin a z pewnoÅ›ciÄ… wyjdzie ci to na zdrowie.

Przestrzegaj tych 5 zasad a zbieranie dzikich roślin okaże się czystą, codzienna przyjemnością. A w dodatku niezwykle zdrową!

ŹródÅ‚o: „Dzika spiżarnia”

dzika_spiżarnia