res:
Zatoka delfinów. Niewola w kolorze błękitu

Zatoka delfinów. Niewola w kolorze błękitu

Dodaj komentarz

Czy lubisz delfiny? A może marzysz o wspólnym pÅ‚ywaniu z delfinami lub wizycie w delfinarium? Zapotrzebowanie na tego typu rozrywkÄ™ jest wysokie, lecz maÅ‚o kto wie, że odÅ‚awianie delfinów wiąże siÄ™ z ich rzeziÄ… ukrywanÄ… przed Å›wiatem.  Radość z widoku podskakujÄ…cych delfinów, odbijajÄ…cych na nosie piÅ‚eczki przysÅ‚ania rzecz najważniejszÄ… – delfiny zostaÅ‚y stworzone, by żyć na wolnoÅ›ci, a nie zapewniać rozrywkÄ™ ludziom.  ZamkniÄ™cie w maÅ‚ej i gÅ‚oÅ›nej przestrzeni delfinarium, sprawia im ogromne cierpienie, mimo że nam siÄ™ wydaje, że majÄ… uÅ›miech na twarzy… O wolność delfinów od ponad 40 lat walczy Rick O’Barry.

Richard O’Barry, niegdyÅ› najsÅ‚ynniejszy treser delfinów, obecnie najsÅ‚ynniejszy ich obroÅ„ca. To on tresowaÅ‚ delfiny do popularnego niegdyÅ› serialu „Flipper”. Serialowy Flipper rozbudziÅ‚ w ludziach pragnienie oglÄ…dania, przytulania i caÅ‚owania delfinów. Po emisji „Flippera” w różnych zakÄ…tkach Å›wiata jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać delfinaria. Ku uciesze ludzi, lecz nie delfinów. Delfiny majÄ… bardzo wrażliwych sÅ‚uch, gÅ‚oÅ›na muzyka puszczana w takich miejscach mocno obciąża ich system nerwowy. KolejnÄ… poruszanÄ… przez Rick’a kwestiÄ… jest to, że delfiny na wolnoÅ›ci pÅ‚ywajÄ… po 60 km dziennie, a w niewoli –  ich jednÄ… z nielicznych aktywnoÅ›ci jest skakanie i podrzucanie piÅ‚eczek na nosie.

Jak mówi Richard O’Barry, sam mógÅ‚by mieć delfinarium i zarabiać 2-3 mln dolarów rocznie. Jednak postanowiÅ‚ stanąć po drugiej stronie tego przemysÅ‚u, ratujÄ…c delfiny. Momentem przeÅ‚omowym w jego życiu byÅ‚a Å›mierć Cathy – delfina, który graÅ‚ serialowego Flippera. Dla waleni każdy oddech jest Å›wiadomym aktem – gdy waleÅ„, taki jak delfin, zechce zakoÅ„czyć życie, nie weźmie kolejnego oddechu.WedÅ‚ug Ricka tak byÅ‚o w przypadku Cathy – delfin utraciÅ‚ radość życia, a pewnego dnia podpÅ‚ynÄ…Å‚ do niego, spojrzaÅ‚ mu gÅ‚Ä™boko w oczy, a nastÄ™pnie nie wziÄ…Å‚ kolejnego oddechu. Od tamtego momentu po dziÅ› dzieÅ„ Rick robi wszystko, by uratować jak najwiÄ™kszÄ… ilość delfinów i uÅ›wiadamia ludzi, co kryje siÄ™ za rozrywkÄ… w delfinariach. Jednym z owoców jego pracy, dostÄ™pnym szerokiemu gronu odbiorcy, jest film „Zatoka delfinów”. Ten mocno poruszajÄ…cy film dokumentalny obnaża ukrywanÄ… (jeszcze do niedawna) rzeź delfinów w maÅ‚ym japoÅ„skim miasteczku Taiji. Poniższy film zostaÅ‚ nakrÄ™cony przy współpracy z Oceanic Preservation Society (OPS)  i innymi ludźmi dobrej woli. GorÄ…co polecamy!

 

ZOBACZ FILM „Zatoka delfinów”

 

 

Oficjalna strona filmu >>> thecovemovie.com
Strona Rick’a O’Barry’ego, Dolphin Project >>> www.dolphinproject.org
Strona OPS >>> www.opsociety.org

Zapewne wiÄ™kszość z nas nigdy nie bÄ™dzie miaÅ‚a okazji zobaczyć delfina na żywo, lecz każdy z nas ma możliwość posÅ‚uchania ich Å›piewu. PÅ‚ywa Ewy Foley „Sen z delfinami” daje ku temu możliwość. PÅ‚yta zawiera medytacjÄ™-wizualizacjÄ™ „KÄ…piel z delfinami” oraz nagranie Å›piewu delfinów.