res:
Warzywna partyzantka, czyli

Warzywna partyzantka, czyli „nielegalne” warzywne ogródki miejskie w czasach kryzysu

Dodaj komentarz

O ile mieszkaÅ„cy Todmorden legalnie i zgodnie z prawem niebywale upiÄ™kszyli przestrzeÅ„ swojego miasta Å‚Ä…czÄ…c przyjemne z pożytecznym, poprzez zakÅ‚adanie ogrodów w mieÅ›cie (zobacz – „Farmy miejskie„), o tyle mieszkaÅ„cy Barcelony podjÄ™li siÄ™ „warzywnej partyzantki”.  Nie mogÄ…c uzyskać pozwolenia od wÅ‚adz miasta na zagospodarowanie opuszczonych i zaniedbanych terenów, postanowili zakÅ‚adać ogrody „na dziko”. DziaÅ‚anie w pewnym stopniu zostaÅ‚o podyktowane koniecznoÅ›ciÄ… – w czasach kryzysu wielu ludzi jest bezrobotnych, a praca w ogrodzie jest nie tylko zajÄ™ciem czasu  – dla niektórych z nich jest pasjÄ…, okazjÄ… do poznania ludzi w różnym wieku, a przede wszystkim niższych wydatków na jedzenie.

PoczÄ…tkowo wÅ‚adze miasta byÅ‚y przeciwne tej oddolnej inicjatywie, policja skÅ‚adaÅ‚a wizyty „dzikim ogrodnikom”, jednak ostatecznie ogrody pozostaÅ‚y nietkniÄ™te. Zobacz filmik:

„Warzywni partyzanci” z Barcelony

Natomiast poniższy film jest swego rodzaju wizualizacją pokazującą jak może wyglądać życie w mieście i zakładanie nie tylko pojedynczego ogródka, ale całych farm nawet w sercu miasta. Tego rodzaju inicjatywa niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak:

– Å»ywność lepszej jakoÅ›ci za niższÄ… cenÄ™ – redukujÄ…c transport (czasami nawet z miejsc odlegÅ‚ych o tysiÄ…ce kilometrów), centralne miejsca mycia, obsÅ‚ugi, żywność może być nawet o poÅ‚owÄ™ taÅ„sza.
– OszczÄ™dność wody – miejskie farmy oszczÄ™dzajÄ… Å›rednio 85% wody niż w przypadku konwencjonalnego rolnictwa.
– OszczÄ™dność paliwa – warzywa i owoce wyhodowane na miejscu nie muszÄ… przebywać tysiÄ™cy kilometrów jak to ma miejsce w przypadku rolnictwa tradycyjnego.
– BezpieczeÅ„stwo żywnoÅ›ciowe
– Redukcja dwutlenku wÄ™gla

Domowo miejskie farmy,
czyli jak może wyglądać życie w mieście z warzywami i owocami pod ręką