res:
Rozlana rtęć, czyli co zrobić gdy rozbije się termometr?

Rozlana rtęć, czyli co zrobić gdy rozbije się termometr?

1 komentarz

„Kiedy słyszymy rtęć lub o niej myślimy, pierwsze co przychodzi do głowy to są termometry, bo to chyba najbardziej popularny produkt, gdzie rtęć występuje, istnieje wiele produktów, które ją zawierają, ale mało się o tym słyszy. Jednak czy wiemy jak ją zneutralizować i jak się z nią obchodzić?

Okazuje się że ponad połowa Polaków nie wie, co zrobić w przypadku rozlanej rtęci. Dzięki badaniom przeprowadzonych przez TNS Polska w ramach kampanii społeczno edukacyjnej „Zielone Okno – wyrzuć rtęć ze swojego życia” okazuje się, że Polacy posiadają mało wiedzy na temat występowania rtęci i jak się z nią obchodzić.

Rtęć jest drugim najbardziej toksycznym pierwiastkiem na Ziemi, zaraz po plutonie, nie ulega biodegradacji i jest szkodliwa dla środowiska, w tym dla nas. Pierwiastek ten magazynuje się w naszych organizmach zakłócając podstawowe procesy życiowe. Po rozbiciu termometru bądź świetlówki rtęć bardzo szybko może doprowadzić do zatrucia. Amerykańska agencja podaje, że 1 gram rtęci, który jest zawarty w termometrze może zatruć 8 hektarowe jezioro.

Rozlana rtęć, czyli co zrobić gdy rozbije się termometr?

Bagatelizując niebezpieczeństwo wpływu rtęci możemy naprawdę sobie zaszkodzić i naszemu otoczeniu, dlatego pierwsze co powinno się zrobić to przewietrzyć pomieszczenie, w którym znajduje się rtęć (np. zbity termometr), nie pozwolić, by ktoś wchodził do tego pokoju, ponieważ może roznieść pozostałości rtęci. Resztki stłuczonego termometru, bądź świetlówki, powinno się zebrać w gumowych rękawiczkach do szczelnego plastikowego worka, następnie przetrzeć powierzchnie, gdzie doszło do rozbicia jednorazowymi ścierkami. Ścierki należy wrzucić do worka wraz z rękawiczkami, z kolei owe torby powinno się oddać do punktu zbierania świetlówek.

Twórcy kampanii zdecydowali się na edukacje ekologiczną w przedszkolach, bo jak się okazało 54% dorosłych Polaków nie wie co zrobić w sytuacji zagrożenia rtęcią (szkoda tylko, że dorośli nie słuchają się tak często dzieci), akcja jest realizowana w Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Warszawie i Poznaniu. Organizatorzy liczą, że ucząc dzieci zwrócą uwagę rodziców na problem rtęciowy i jej częste występowanie w otoczeniu.

Do tej pory wspomniałem tylko o termometrach i świetlówkach, ale mało kto wie, że rtęć występuje w niegdysiejszych plombach dentystycznych, niektórych środkach ochrony roślin czy nawet oknach. Do produkcji okien używane jest aż 1,5 tony rtęci rocznie, występuje ona przeważnie w masach uszczelniających okna.

68% Polaków zawarło w badaniu, że chcieliby wybierać produkty bezrtęciowe, żeby ograniczyć lub całkowicie wyeliminować potrzebę jej wydobycia, problem jest w tym, że nie wiemy jak to zrobić mówi jeden z członków Kampanii Zielone okno. Organizatorzy kampanii postanowili przyznawać certyfikaty „Zielone Okno” producentom okien, którzy nie używają rtęci do swoich produktów. Został również zorganizowany konkurs dzieciom z przedszkoli pt. „Zielone jutro”, w którym najlepsza praca plastyczna wygra usunięcie rtęci bądź wymianę okien na bezrtęciowe w przedszkolu. Szkoda tylko, że usunięcie tak mocno toksycznego pierwiastka z przedszkola trzeba wygrać.”

Przemysław „Vakrol” Turliński
Artykuł pochodzi ze strony ProjektInfinitus.pl

  • pK

    Ten artykuł wprowadza w błąd czytelników. Uważajcie!!! Wylaną rtęć należy posypać siarką. Można ją kupić np. w sklepie ogrodniczym, a dopiero wtedy należy próbować ją zbierać. Proszę nie rozpowszechniać tego artykułu dalej.

スーパーコピーブランド ロレックススーパーコピー オメガスーパーコピー ブルガリスーパーコピー ブライトリングスーパーコピー カルティエスーパーコピー シャネル時計コピー IWCスーパーコピー フランクミュラースーパーコピー パネライスーパーコピー タグホイヤースーパーコピー ウブロスーパーコピー ガガミラノスーパーコピー ルイヴィトンスーパーコピー シャネルスーパーコピー エルメススーパーコピー グッチスーパーコピー ボッテガヴェネタスーパーコピー プラダスーパーコピー セリーヌスーパーコピー