res:
Słowniczek popularnych dolegliwości. Psychosomatyka w skrócie

Słowniczek popularnych dolegliwości. Psychosomatyka w skrócie

Dodaj komentarz

Czy wiesz, że cellulit może oznaczać poczucie braku stabilności lub opór wobec życia, a łuszczyca niepokój, odrzucenie i irytację? Inna Segal, autorka książki „Sekretny język twojego ciała” twierdzi, że za każdą chorobą kryją się określone blokady w psychice oraz ograniczające przekonania. Poniżej przedstawiamy krótki spis popularnych dolegliwości oraz blokad z nimi związanych.

Alergie – uczucie irytacji i rozdrażnienia z powodu innych osób. Poświęcanie się dla innych. Obwinianie osób lub zdarzeń za swoje negatywne reakcje. Obsesja na punkcie osób, które mogłyby cię zranić. Problem z wybaczaniem i zabliźnianiem ran. Pozwalanie innym, aby cię kontrolowali i manipulowali tobą oraz wywierali na ciebie presję za cenę zdobycia ich miłości lub życzliwości. Nieumiejętność postawienia innym granic.

Alergie pokarmowe – uczucie irytacji z powodu tego, co się wokoło dzieje. Nadmierna wrażliwość na zachowanie innych oraz na ich opinie o tobie. Frustracja, ponieważ nikt nie chce słuchać o twoich problemach i pomóc ci w ich rozwiązaniu. Wrażenie, że życie stoi w miejscu. Zbytnia koncentracja na rozmyślaniu, co lubisz, a czego nie lubisz. Niemożność wyrażenia siebie w pełni.

Angina – stres, frustracja, niepokój o przyszłość. Problemy z wyrażaniem emocji, zwłaszcza miłości. Poczucie wykluczenia z życia, bycia osądzanym, złość. Przekonanie, że życie jest niesprawiedliwe.

Bezsenność (uporczywa) – nieumiejętność relaksowania się. Wrażenie, że jest się w niebezpieczeństwie, przed którym nie można uciec. Zamartwianie się, myśli kłębiące się w głowie, ciągłe analizowanie jakiegoś wydarzenia. Uczucie rozproszenia, lęk, gniew, czujność. Tłumienie poczucia winy i urazów.

Ból gardła – niemożność powiedzenia tego, co się naprawdę czuje. Powstrzymywanie się. Uczucie frustracji, stresu, gniewu, przerażenia. Wewnętrzny konflikt. Lęk przed brakiem akceptacji.

Cellulit – poczucie braku stabilności, naprzemienne wzloty i upadki. Przekonanie, że życie jest twarde i najeżone przeszkodami. Przekonanie, że im człowiek starszy, tym większym wyzwaniom musi sprostać. Opór wobec życia, tendencja do spychania niewygodnych spraw na dalszy plan i w przyszłość, zamiast stawiania im czoła tu i teraz.

Choroba lokomocyjna (kinetoza) – niepewność. Niezdolność do puszczenia czegoś w niepamięć i obdarzenia kogokolwiek zaufaniem. Lęk przed utratą kontroli.

Choroby przewlekłe – poczucie, że życie się zatrzymało, niechęć do zmian. Obawy, że osoby, które się o ciebie troszczą i dają ci wsparcie, opuszczą cię, gdy twój stan się poprawi. Odczuwanie komfortu z powodu złego samopoczucia, użalanie się nad sobą, kreowanie się na ofiarę losu. Rezygnacja z czegoś lub porzucanie czegoś, ponieważ życie jest zbyt przerażające i wciąż stawia ci jakieś wymogi.

Chrapanie – niechęć do porzucenia starych przyzwyczajeń w sposobie myślenia i robieniu czegoś. Wrażenie, że nie jest się w stanie wydobyć z siebie tego, co akurat trzeba powiedzieć. Lęk przed zmianami.

Dalekowzroczność – rozczarowanie przeszłością. Niezadowolenie z teraźniejszości i niemożność zrozumienia tego, co się teraz dzieje.

Depresja – życie pod presją. Uczucie przytłoczenia, beznadziejności, zawodu i rozczarowania. Poczucie bycia ofiarą. Oczekiwanie, że ktoś cię uratuje. Tłumiony gniew i oburzenie. Brak motywacji i inspiracji. Niechęć do robienia czegokolwiek. Nieustanne powracanie do wydarzeń z przeszłości, które z upływem czasu wydają się coraz bardziej przerażające. Destrukcyjne myślenie.

Fobia społeczna (lęk przed byciem osądzanym i krytykowanym) – silna potrzeba akceptacji i miłości. Uczucie odstawienia na boczny tor, odrzucenia, opuszczenia i izolacji. Lęk przed gniewem innych ludzi i ich zachowaniem wobec ciebie.

Grzybica – trwanie przy starych przekonaniach, które już niczemu nie służą, a tylko jątrzą pod skórą i żywią się tobą. Trwanie w gniewie, żywa pamięć o rozczarowaniach z przeszłości. Uczucie irytacji i frustracji, ponieważ nie można dostać tego, czego się chce. Niecierpliwość, zdenerwowanie, nietolerancja, arogancja, pycha, wywyższanie się, które nie pozwalają na dokonanie zmian.

Kamienie żółciowe – żal, że życie jest trudne. Oburzenie, irytacja, depresja. Rozczarowanie własnymi osiągnięciami. Wycofywanie się albo wybuch gniewu. Poczucie bycia zranionym, chęć obarczenia kogoś odpowiedzialnością za swój ból i cierpienie. Problemy z przebaczaniem.

Kompulsywne objadanie się – walka z niszczącymi emocjami poprzez spychanie ich do podświadomości lub zamykanie się na nie. Nieprzyjmowanie do wiadomości własnych uczuć i sygnałów płynących z ciała. Lęk, że gdy pozwolisz sobie na dopuszczenie do głosu uczuć, doprowadzisz do ich niebezpiecznej eksplozji, a wtedy coś się rozpadnie, albo ty pogrążysz się w depresji. Poczucie winy i wstydu. Potrzeba kontrolowania. Lęk przed porażką. Próby wypełnienia wewnętrznej pustki.

Krótkowzroczność – obawy i wątpliwości czy poradzisz sobie w przyszłości. Uczucie przytłoczenia.

Łuszczyca – niepokój, odrzucenie, irytacja. Szukanie winnego (winnych) zamiast zmierzenia się z konsekwencjami własnych działań. Tłumienie uczuć tak długo, aż kończy się to wybuchem gniewu. Przeżywanie głębokich rozczarowań. Nienawiść do siebie i karanie siebie. Uczucie straty i poczucie braku przynależności.

Migrena – kontrolowanie, naciski, nadmiar powagi, perfekcjonizm. Przeciążanie siebie. Niezaspokojona potrzeba miłości i akceptacji. Ignorowanie własnych potrzeb i przedkładanie nad nie potrzeb innych osób. Ekstremalne poczucie winy, złość. Konflikt z samym sobą i z innymi. Karanie siebie. Gniew i irytacja z powodu innych osób. Ciągłe powtarzanie: „Przyprawiasz mnie o ból głowy”.

Nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi) – wewnętrzne wrzenie, uczucie bycia zranionym, chęć zemsty. Trwanie w nienawiści, gniewie i wściekłości. Wrażenie zbyt wielkiego nacisku i zbyt wielkich wymagań ze strony innych osób. Potrzeba bycia lubianym, dogodzenia innym, zasłużenia na ich uwagę i pochwały. Forsowanie się do granic wytrzymałości.

Nowotwór – poczucie ograniczenia, złość, lęk, utrata kontroli nad własnym życiem. Ciągłe rozdrapywanie ran z przeszłości. Uczucie bycia niegodnym rzeczy dobrych. Zamykanie się w sobie, autodestrukcja Poczucie winy, smutek, niepewność, które niszczą ciało. Niepozwalanie sobie na odprężenie i relaks. Ciągła presja na samego siebie, aby robić więcej niż to możliwe. Próby przyciągnięcia do siebie innych i nieustanne starania o ich akceptację.

Oddech (nieświeży) – gniew, pragnienie trzymania się z dala od innych. Poczucie braku akceptacji, odrzucenia i dyskomfortu. Problemy z dostosowaniem się do innych.

Osteoporoza – uczucie słabości, braku wsparcia, ograniczenia. Trwanie w poczuciu winy i oburzeniu. Niechęć do ponoszenia odpowiedzialności. Zaniedbanie, zamartwianie się. Wrażenie, że jest się ciężarem dla innych. Uczucie straty, bezsilności, izolacji i wstydu, jak gdyby twój świat się rozpadał. Problemy z wypowiadaniem się i sygnalizowaniem swoich potrzeb.

Owrzodzenie układu pokarmowego – trwanie w gniewie, strachu, nienawiści, wściekłości, rozczarowaniu, smutku, goryczy, żalu. Przesadny smutek i brak wiary w życie. Czujność i kontrolowanie wszystkiego i wszystkich dokoła. Perfekcjonizm. Uczucie bezradności, bezsilności i bycia niegodnym. Wrażenie przytłoczenia przez kłopoty. Niechęć do robienia czegokolwiek dla innych, szczególnie jeśli nas nie doceniają. Niszczenie samego siebie, samookaleczenia i zadawanie sobie bólu. Chęć zemsty lub rewanżu.

Próchnica zębów – zaniedbywanie się. Opór przed przebaczeniem temu, kto nas zranił. Nazbyt poważne traktowanie życia. Poczucie wstydu. Krytykowanie siebie i innych. Upór, agresja i chęć, aby racja zawsze była po twojej stronie. Brak czułości, delikatności i inspiracji.

Syndrom chronicznego zmęczenia – opór wobec życia. Nieumiejętność odmawiania. Frustracja spowodowana tym, że trzeba robić coś, czego się nie chce robić. Marzenie, żeby się znaleźć w innym miejscu. Przekonanie, że życie jest ciężkie, trudne i już zawsze takie będzie. Poczucie stagnacji. Ignorowanie swojego ciała, intuicji i kreatywności. Myślenie, że ktoś inny ma rację i zna odpowiedzi, których ty nie potrafisz znaleźć. Trwonienie sił.

Informacje pochodzą z książki „Sekretny język twojego ciała