res:
Terapia dźwiękiem. Misy tybetańskie

Terapia dźwiękiem. Misy tybetańskie

1 komentarz

Dźwięk towarzyszy nam na co dzień – cały świat jest wibracją dźwięków o różnych częstotliwościach. Są dźwięki słyszalne i niesłyszalne (infra-, ultradźwięki), przyjemne i irytujące, kojące i rozpraszające. Są również dźwięki uzdrawiające. Fascynujące możliwości dźwięku współcześnie odkrywa sonoterapia – dziedzina nauki zajmująca się wpływem dźwięku na ciało człowieka, w tym możliwość uzdrawiania. Jednakże dźwięk w celach leczniczych był używany już od tysięcy lat. Jednym z przykładów użycia instrumentów jako narzędzia terapeutycznego są tzw. tybetańskie misy dźwiękowe.

Lecznicze właściwości dźwięku

“Czucie” muzyki i dźwięku jako takiego nabiera nowego znaczenia w świetle odkrycia Fabiena Mamana. Fabien to prawdziwy pasjonat muzyki – poświęcił jej całe swoje życie jako muzyk i niestrudzony odkrywca niezbadanych jej obszarów. Fabien wraz z biologiem z francuskiego Narodowego Ośrodka Badań Naukowych, Helene Grimal, przeprowadził serię doświadczeń na żywych ludzkich komórkach nowotworowych wyhodowanych poza organizmem.

Próbki komórek poddano działaniu dźwięku. Co się okazało? Komórki reagują na dźwięk –  pochłaniają wibrację dźwięku, a jeśli jest to wyjątkowo “zdrowotny” dźwięk, chore komórki nowotworowe rozpadają się. I tak oto:

– śpiewanie cichym głosem kolejnych dźwięków gamy C-dur powoduje, że chora komórka rozpada się w ciągu 9-ciu minut
– wibracja pojedynczego dźwięku powtarzanego co minutę (w powyższym eksperymencie był to dźwięk gongu) powoduje zniszczenie komórki w ciągu 21 minut

W świetle tego odkrycia, coraz bardziej realne staje się stwierdzenie Edgar’a Cayce: “Dźwięk będzie lekarstwem przyszłości”.

Inny wpływ muzyki na ciało to m.in.:

– dźwięki bębnów afrykańskich i niskie dźwięki gitary basowej powodują zwiększenie odczuć seksualnych
– muzyka Mozarta – redukuje stres, ułatwia zasypianie, poprawia koncentrację,
– muzyka Beethovena, Vivaldiego i Straussa harmonizuje rytm serca i mózgu
– muzyka rockowa oddziałuje na struktury mózgowo-rdzeniowe podobnie jak narkotyki
– koncert d-moll Bacha na dwoje skrzypiec wspomaga i poprawia pracę serca
– rosyjska prawosławna muzyka cerkiewna korzystanie wpływa na działanie splotu słonecznego

Dźwięk o odpowiedniej wysokości i częstotliwości powoduje wyciszenie i uspokojenie, odżywienie komórek, wzrost hemoglobiny w organizmie, rozbicie komórek nowotworowych a wzmocnienie zdrowych, wzmocnienie układu odpornościowego, rozbicie kamieni nerkowych i kamieni z woreczka żółciowego. A to jest zaledwie część oddziaływania dobroczynnego dźwięku!

⇨ Książka Dar dusz – wyjaśnia, po co dusza wędruje po świecie

Zastosowanie mis dźwiękowych

Dźwięk ma siłę wodospadu, ale delikatność skrzydeł motyla.
Dorota Zielińska

Jednym z ciekawszych i bardziej tajemniczych instrumentów w terapii dźwiękiem są tybetańskie misy grające. Misy dźwiękowe wywodzą się z himalajskiej, przedbuddyjskiej, szamańskiej tradycji Bon Po, liczącej 18 tysięcy lat. Misy te, zwane potocznie tybetańskimi, są wytwarzane głównie w Bhutanie, Nepalu, Indiach oraz Tybecie. Stosowane są nie tylko w celu uzdrawiania, w buddyzmie zajmują ważne miejsce w ceremoniach religijnych, a według legend lamowie wykorzystywali je do podróży w inne wymiary. Dlatego misy dostarczają zbyt wielkiej mocy, aby wiedza o nich była powszechnie dostępna.

Na “Zachodzie” używa się w mis w celu uzdrawiania, regeneracji i wzmocnienia organizmu, m.in. przy:

– rehabilitacji, rekonwalescencji po operacjach i urazach, wylewach i zawałach
– usuwaniu z organizmu toksyn, szkodliwych produktów przemiany materii, złogów, kamieni i cyst
– wspomaganiu leczenia reumatyzmu, artretyzmu, zwyrodnień stawów, stanów zapalnych i innych dolegliwości kości oraz tkanki łącznej i miękkiej
– łagodzeniu bólów chronicznych, migrenowych, pourazowych, miesiączkowych i porodowych
– wspomaganiu leczenia zaburzeń krążenia, niewłaściwego ciśnienia krwi, chorób serca, choroby Parkinsona, stwardnienia rozsianego
– wspomaganiu leczenia chorób kobiecych
– podczas okresu ciąży, pokwitania i menopauzy
– regulowaniu funkcjonowania narządów wewnętrznych i zapobieganiu chorobom nowotworowym
– wspomaganiu leczenia zaburzeń łaknienia i trawienia, otyłości i anemii
– wspomaganiu leczenia nerwic, stanów lękowych, depresyjnych, uzależnień
– likwidowaniu zaburzeń pamięci, zmniejszeniu koncentracji, niezdolności do nauki
– pracy z dziećmi z porażeniem mózgowym, autyzmem i nadpobudliwością nerwową.

⇨ Ile lat ma Twoja dusza? Sprawdź, czy jesteś duszą starą czy młodą

Misy tybetańskie – jak powstają?

Misy są wykonywane przez “zwykłych” robotników, jak i przez mnichów tybetańskich. W skład mis wchodzi od 5 do 12 stopów metali, m.in. złota, srebra i miedzi. Niektóre są wyrabiane ręcznie, inne odlewane. Do nowych mis są dodawane kawałki starych, aby misa “miała duszę”. Potrzeba około 72 godzin ciężkiej pracy, zanim misa ujrzy światło dzienne i będzie gotowa służyć ludziom. Tyle wiadomo. Pełny proces powstawania mis, jak i pełne spektrum ich możliwości, okryte są tajemnicą, ujawnianą dla nielicznych.

* na podstawie książki „Terapia dźwiękiem mis grających”

Terapeutyczne misy dźwiękowe

Zaintrygowały Cię misy? Nie dziwię się. Ich dźwięk jest naprawdę tajemniczy, a „masaż” takimi dźwiękami przynosi ukojenie i bywa formą medytacji. Misy oraz akcesoria do mis, można nabyć >>> TU