res:
Jogiczne ćwiczenia oddechowe dla kobiet w ciąży

Jogiczne ćwiczenia oddechowe dla kobiet w ciąży

4 komentarze

Aby dodać sobie energii lub wyciszyć się w ciągu dnia czy też w nocy, praktykuj poniższe ćwiczenia oddechowe. Ćwiczenia oczyszczają oraz odżywiają ciebie oraz dziecko energią prany i mocą oddechu. Poniższe ćwiczenia pokazują, jak oddychanie wykonywane na różne sposoby, może cię pobudzać lub wprowadzać w stan medytacji.

Ćwiczenia oddechowe dla kobiet w ciąży

ODDECH STYMULUJÄ„CY

Oddech stymulujący pochodzi z oddechowych technik jogi. Sko­rzystaj z tego ćwiczenia w celu podniesienia życiowej energii i zwiększenia czujności. Wypróbuj je, gdy będziesz potrzebowa­ła zwiększyć energię.

Wdychaj i wypuszczaj powietrze szybko przez nos, trzyma­jąc usta zamknięte, ale rozluźnione. Wdechy i wydechy powin­ny być jednakowej długości, jak najkrótsze. To ćwiczenie odde­chowe jest hałaśliwe.

Spróbuj wykonywać trzy pełne cykle, wdechu i wydechu, na sekundę. Powoduje to szybkie ruchy przeponą, przywodzące na myśl miech. Pomiędzy każdym cyklem oddychaj normalnie. Za pierwszym razem nie ćwicz dłużej niż przez piętnaście sekund. Za każdym razem, gdy będziesz praktykowała oddech stymulu­jący, możesz wydłużać czas o około pięć sekund aż dojdziesz do jednej minuty.

Prawidłowo wykonywane ćwiczenie sprawia, że czujesz się peł­na energii. Przypomina to zwiększoną świadomość po dobrym treningu. Powinnaś poczuć wysiłek w tylnej części szyi i przepo­nie, klatce piersiowej oraz podbrzuszu.

4:7:8 ODDECH RELAKSUJÄ„CY

To ćwiczenie jest naturalnym środkiem uspokajającym układ nerwowy. Nie tak jak w przypadku uspokajających leków, któ­re często z czasem tracą moc, to ćwiczenie będzie działało za­wsze. Gdy wypróbujesz je po raz pierwszy efekty będą subtel­ne, ale się wzmocnią przy powtórzeniach i praktyce. Ćwiczenie jest proste, nie zajmuje wiele czasu, nie wymaga żadnego sprzę­tu i może być wykonywane wszędzie. Chociaż możesz wykony­wać to ćwiczenie w każdej pozycji, ucząc się go, usiądź z wypro­stowanym kręgosłupem.

Połóż czubek języka na krawędzi podniebienia tuż za górnymi przednimi zębami i trzymaj go tam przez całe ćwiczenie. Będziesz wypuszczała powietrze przez usta, wokół języka. Jeśli czujesz się z tym dziwnie, spróbuj delikatnie zamknąć usta.

Zrób pełny wydech ustami, wydając przy tym świszczący dźwięk.

Zamknij usta i weź cichy wdech nosem, licząc do czterech.

Zatrzymaj oddech, liczÄ…c po cichu do siedmiu.

Zrób pełen wydech ustami, świszcząc i licząc w ciszy do ośmiu.

To kończy jeden oddech. Powtórz cykl trzy razy, w sumie cztery oddechy. Pomiędzy nimi oddychaj normalnie. Zalecamy wykony­wanie tego ćwiczenia co najmniej dwa razy dziennie. Nie da się z nim przesadzić. Pamiętaj, by zawsze wdychać cicho przez nos i wypuszczać powietrze z dźwiękiem przez usta. Wydech trwa dwa razy tyle co wdech. Czas, jaki poświęcisz na każdy oddech, nie jest istotny; ważna jest proporcja 4:7:8. Jeśli masz problem z utrzymaniem oddechu, wykonuj ćwiczenie szybciej, ale zacho­waj proporcję 4:7:8. Wraz z praktyką będziesz w stanie wszyst­ko zwolnić i przyzwyczaisz się do robienia głębszych wdechów i wydechów.

W pierwszym miesiącu praktyki nie rób więcej niż cztery odde­chy naraz. Jeżeli zechcesz, później możesz wydłużyć praktykę do ośmiu oddechów. Jeśli czujesz zawroty głowy, gdy po raz pierw­szy oddychasz w ten sposób, usiądź i się nie przejmuj, to minie.

Na podstawie książki Duchowy wymiar ciąży